szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Max Beckmann bije rekordy w Niemczech

07.06.2018

Aktualności, Świat: aukcje

31 maja padł rekord za sprzedaż dzieła sztuki w Niemczech w systemie aukcyjnym. Szwajcarska prywatna fundacja za jeden z kobiecych portretów Maksa Beckmanna- niemieckiego malarza, rysownika, grafika i rzeźbiarza tworzącego w konwencji ekspresjonistycznej- zapłaciła w Villa Grisebach w Berlinie 4,7 mln euro.

Niewielkich rozmiarów, utrzymana w kolorach szarości i błękitu praca Beckmanna pt. „Egipska kobieta” zrealizowana została w 1942 roku, kiedy to artysta znajdował się na emigracji w Amsterdamie. W tym samym roku dzieło nabyte zostało bezpośrednio od twórcy przez handlarza sztuki Erharda Göpela. Wdowa po Göpelu, Barbara Göpel, która, zmarła w zeszłym roku w wieku 95 lat, przekazała dwa obrazy Beckmanna, a także kilkadziesiąt szkiców i grafik niemieckiego artysty do Państwowych Muzeów w Berlinie.

Göpel, jako handlarz sztuki, który w trakcie II wojny światowej skupował dzieła artystyczne dla Adolfa Hitlera z terenów okupowanej Europy, uwikłany był w nazistowskie grabieże sztuki. Jednakże, jeśli chodzi o prace Beckmanna, najprawdopodobniej żadna z nich nie pochodzi z rabunku. Jak mówią specjaliści Villa Grisebach, obraz „Egipska kobieta” estymowany pierwotnie na 1,5-2 mln euro, wzbudził duże zainteresowanie kolekcjonerów nie tylko w Niemczech, ale i na arenie międzynarodowej.

Podczas gdy Göpel kupował dzieła sztuki z myślą o stworzeniu kolekcji dla planowanego przez Adolfa Hitlera Führermuseum w Linz, jednocześnie regularnie odwiedzał Beckmanna w Amsterdamie. Jako ofiara realizowanej przez Josepha Goebbelsa kampanii przeciwko nowoczesnej sztuce, artysta opuścił Niemcy w dniu otwarcia wielkiej wystawy sztuki zdegenerowanej w Monachium. Po tym, jak naziści rozpoczęli okupację Niderlandów, nad twórcą zaczęła unosić się groźba służby wojskowej. Göpel dwukrotnie uratował Beckmanna przed poborem. W ramach podziękowania artysta podarował handlarzowi swoje prace. Później natomiast twórca sprzedawał Göpelowi rysunki i szkice swojego autorstwa.

Zgodnie ze słowami specjalistów Villa Grisebach, Backmann ustanowił również poprzedni rekord sprzedażowy dla niemieckich aukcji. W 2005 roku dzieło artysty pt. „Anni (dziewczyna z adoratorem)” w jednym z berlińskich domów aukcyjnych osiągnął kwotę 3,9 mln euro.

K. Z. 

fot. (góra) Max Beckmann, Hölle der Vögel, 1937-1938, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.