szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zagadka lokalizacji skradzionego fragmentu Ołtarza Gandawskiego van Eycków rozwiązana?

21.06.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Podczas zorganizowanej 15 czerwca w ratuszu w belgijskiej Gandawie konferencji prasowej inżynier Gino Marchal ogłosił, iż rozwiązał zagadkę lokalizacji zaginionego od 1934 roku fragmentu Adoracji Mistycznego Baranka autorstwa Huberta i Jana van Eycków. Zgodnie z jego słowami, dzieło znajduje się w centrum miasta, pod placem Kalandeberg.

Pomimo iż sceptycy tej teorii podejrzewają, że stanowi ona jedynie chwyt promujący nową książkę Marchala, mer Gandawy potwierdził, że prokuratura traktuje ją bardzo poważnie. W obawie przed szkodami, zakazał więc rozkopywania historycznych ulic miasta i zrywania kostki brukowej w poszukiwaniu dzieła na własną rękę.

Zrealizowany w XV wieku, wielkoformatowy poliptyk autorstwa Huberta i Jana van EyckówOłtarz Gandawski, nazywany także Adoracją Mistycznego Baranka- określany jest obecnie jednym z najwybitniejszych dzieł gotyckiego malarstwa flamandzkiego. W 1423 roku umieszczony on został w gandawskiej katedrze św. Bawona. Od tego czasu realizacja była wielokrotnie dzielona na części i rozkradana, zaś w trakcie I wojny światowej została zagrabiona przez Niemców. Niedługo po odzyskaniu dzieła przez miasto w latach 30. XX wieku, jego dwie tablice zostały ponownie skradzione. Złodzieje wysłali wówczas policji list z żądaniem miliona franków za zwrot prac. Jedną z tablic udało się odzyskać po negocjacjach. Druga natomiast, zatytułowana „Sędziowie sprawiedliwi” po dziś dzień się nie odnalazła. Zastąpiono ją zrealizowaną w 1945 roku przez Jefa Vandervekena kopią.

Złodzieje pozostawili jednak wskazówkę, co do miejsca lokalizacji tablicy. Składa się ona z sześciu słów i liczby 152. Gdyby zagadka została rozwiązana, szanse na odzyskanie skradzionej tablicy istotnie by wzrosły.

fot. (góra) Hubert i Jan van Eyck, Adoracja Mistycznego Baranka, 1432

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.