szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Naukowcy odkryli z czego wynika ubóstwo artystów?

03.07.2018

Aktualności, Ciekawostki

Myśląc o artystach, niemal automatycznie nasuwa nam się wyobrażenie niezbyt zamożnych ludzi rekompensujących sobie swój brak luksusów zupełną wolnością twórczą. Ze względu na system ekonomiczny obowiązujący obecnie w branży artystycznej, wizja ta okazuje się już nie tyle stereotypem, co rzeczywistością. A co, jeśli w przypadku niektórych artystów brak potrzeby dbania o pieniądze wynika z chemii ich mózgów?

Ubóstwo wpisane w układ nerwowy?

Na pytanie to za pośrednictwem najnowszych badań opublikowanych w „Creativity Research Journal” stara się odpowiedzieć doktor Roberto Goya-Maldonado zajmujący się neuronauką w laboratorium Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Göttingen w Niemczech. Prowadzony przez niego zespół badawczy przeanalizował bowiem aktywność produkujących dopaminę części mózgu u przedstawicieli zarówno artystycznych, jak i nieartystycznych zawodów w sytuacji, gdy oferowana była im darmowa gotówka.

Eksperyment

Do udziału w eksperymencie zaproszonych zostało 24 uczestników. Podczas gdy 12 z nich reprezentowało artystyczne zawody, takie jak malarz, rzeźbiarz, fotograf, muzyk czy aktor, kolejne 12 osób to przedstawiciele dziedzin, które nie są postrzegane jako kreatywne- stomatologii, marketingu czy inżynierii. Każdy z uczestników poproszony został o założenie gogli, które wyświetlały serię kwadratów o różnych kolorach. Kiedy pojawił się kwadrat zielony, badani mogli wybrać go za pomocą przycisku i otrzymać w ten sposób nagrodę pieniężną (do 30 euro). Otrzymali oni możliwość wyboru również wszystkich pozostałych kwadratów, przy czym wykluczało to otrzymanie pieniędzy.

Podczas gdy przed oczami uczestników wyświetlano kolorowe kwadraty, naukowcy analizowali aktywność ich mózgów przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Okazało się, że przy wyborze zielonych kwadratów, które gwarantowały im pieniądze, prążkowie brzuszne, a więc część mózgu związana z ośrodkiem nagrody, wykazywało się znacznie mniejszą aktywnością u artystów, aniżeli u nie-artystów. Dodatkowo, na podstawie analizy innej związanej z wydzielaniem dopaminy części mózgu, odkryto również, że artyści wykazywali większą akceptację wobec sugestii odrzucenia zielonych kwadratów.

fot. (góra) Hendrick ter Brugghen, Bogacz i ubogi Łazarz, 1625

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.