szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najdroższe grafiki ostatnich 12 miesięcy- ranking

05.07.2018

Aktualności, Ciekawostki

Aukcje ostatnich kilku miesięcy przyniosły spektakularne sprzedaże w dziedzinie grafiki. Spójrzmy, czyje prace zdominowały ranking najdroższych grafik licytowanych w minionym roku.

https://www.artprice.com/

Najdroższe grafiki sprzedane na aukcjach w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, źródło: https://www.artprice.com/

Cicha obecność Warhola

Keith Haring, Andy mouse, 1983, Sotheby's

Keith Haring, Andy mouse, 1983, źródło: Sotheby’s

Chociaż w zestawieniu brakuje dzieł Andy’ego Warhola, obecność artysty można określić tu jako pośrednią. Potężny wpływ jego twórczości wyraźnie dostrzegalny jest bowiem w rekordowo wylicytowanych realizacjach Kelley’a Walkera, Jean-Michela Basquiata oraz Keitha Haringa. Ten ostatni ustanowił rekord sprzedaną w marcu bieżącego roku serią serigrafii. Cztery realizacje przedstawiające Andy’ego Warhola pod postacią Myszki Miki sprzedane zostały za ponad 964 tysiące dolarów lub za około 250 tysięcy dolarów za sztukę. Ta imponująca kwota wynika również z faktu, iż prace zawierają podpisy zarówno samego autora, jak i Warhola. Zrealizowane w charakterystycznej dla Haringa estetyce serigrafie stanowią połączenie dwóch głównych w jego mniemaniu symboli Ameryki lat 80. Artysta niejednokrotnie bowiem wspominał, iż swego czasu bardzo chciał pracować dla Walta Disney’a. Natomiast o Warholu, który od 1983 roku wziął Haringa pod swoje skrzydła, 25-letni wówczas twórca pisał, iż: „Życie i twórczość Warhola uczyniły moją pracę możliwą. […] Jego życie i twórczość zmieniły naszą koncepcję sztuki i życia w XX wieku”.  Jako doświadczony biznesmen Warhol zachęcił Haringa do otwarcia w 1986 roku Pop Shopu na Broadway’u w celu wprowadzenia na rynek produktów opartych na własnych dziełach oraz demokratyzacji sztuki. Rzeczywiście, krok ten znacznie przyczynił się do wzrostu popularności i rozpowszechnienia prac artysty. Dowodem na to są właśnie między innymi krążące w międzynarodowym obiegu sztuki liczne, także nienumerowane, grafiki z przedstawieniami Warhola jako Myszki Miki, które można nabyć nawet za mniej niż 500 dolarów.

Na trzecim miejscu rankingu znalazła się grafika Jean-Michela Basquiata, gwiazdy amerykańskiej sztuki, który, podobnie jak Keith Haring, również został odkryty przez Warhola. Mierzące niemal 3 metry długości, istniejące w zaledwie 24 egzemplarzach dzieło pt. „Back of the Neck” w 2011 roku w londyńskim Christie’s osiągnęło wartość 450 tysięcy dolarów, potem w 2016 w nowojorskim Sotheby’s- 576,5 tysięcy dolarów, natomiast w październiku 2017 roku Christie’s w Londynie- 590,8 tysięcy dolarów.

Amerykański artysta, Kelley Walker co prawda nie był wspierany przez Warhola, jednakże podobnie, jak ojciec pop-artu w swoich realizacjach także odwołuje się do obrazów zaczerpniętych wprost z naszego życia codziennego. Znajdująca się na drugim miejscu, wylicytowana za 795 tysięcy dolarów praca „Black Star Press” zawiera pokryte barwnymi plamami fotografie z odbywających się w 1963 roku w Birmingham w Alabamie protestów na rzecz praw obywatelskich. Dzieło to stanowi bezpośrednie odwołanie do zrealizowanej w latach 60., a poruszającej tę samą tematykę, grafiki „Race Riot” Andy’ego Warhola.

Imponujący wzrost cen

Z kolei grafiki, które uplasowały się poza podium, w przeciągu kilku ostatnich lat odnotowały wyraźny wzrost cenowy. Wartość prac Christophera Woola  z serii „Three Women” zaledwie w ciągu trzech lat wzrosła o 60 tysięcy dolarów, natomiast wylicytowane w październiku zeszłego roku w londyńskim Christie’s za 301 tysięcy dolarów dzieło „Teutoburger Wald” Anselma Kiefera w 2006 roku sprzedało się za 200 tysięcy dolarów.

fot. (góra) Jean-Michel Basquiat, Back of the Neck, 1983, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.