szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Utracone po 1945 roku dzieło Izaaka van den Blocke’a wraca do Gdańska

06.07.2018

Aktualności, Polska: wydarzenia

Uznawany przez kilkadziesiąt lat za utracone dobro kultury obraz „Zesłanie Ducha Świętego” autorstwa Izaaka van den Blocke’a 29 czerwca bieżącego roku został uroczyście przekazany Muzeum Narodowemu w Gdańsku przez sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosława Sellina.

Historia

Datowany na około 1610 rok obraz wybitnego, gdańskiego malarza, Izaaka van den Blocke, pierwotnie ulokowany był w drugiej kondygnacji niezachowanego, późnobarokowego ołtarza głównego z kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Praca zaginęła po 1945 roku, zaś odnalazła się kilkadziesiąt lat później- w roku 2007. Przez ten czas widniała na liście dzieł utraconych, które od 1992 roku prowadzone jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po przejściu długiego i żmudnego okresu restytucji, obraz 29 czerwca bieżącego roku włączony został do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Stylistyka

„Zesłanie Ducha Świętego” utrzymane jest w stylu manierystycznym. Na obrazie dominują odcienie cynobru, grynszpanowych zieleni, szarości oraz błękitów. Zwraca uwagę również charakterystyczny sposób modelowania wolumenu postaci i załamań materii czernią lub bielą. Delikatny, laserunkowy modelunek dłoni i twarzy bohaterów obrazu wskazuje natomiast na wysokie umiejętności warsztatowe artysty.

Obecnie dzieło posiada liczne uszkodzenia, zabrudzenia i ubytki. Nosi także ślady pożaru. Jak mówi zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku, główny konserwator zabytków muzealnych, Anna Gosławska-Fortuna, obraz poddany zostanie wielu działaniom konserwatorskim, które uchronią go od dalszej destrukcji i- na ile to możliwe- przywrócą dawną świetność. Odrestaurowane dzieło w przyszłości ma wyeksponowane zostać w stałej Galerii Nowożytnego Malarstwa Gdańskiego.

Autor

Izaak van den Blocke był żyjącym w latach 1572-1626 malarzem gdańskim reprezentującym nurt manieryzmu. Był uczniem niderlandzkiego artysty, Hansa Vredemana de Vriesa. Po nim przejął funkcję działającego na rzecz Rady Miasta malarza Gdańska- ilustrował najważniejsze dla władz miasta treści propagandowe, tworząc przede wszystkim obrazy o tematyce religijnej, mitologicznej i alegorycznej. Do najważniejszych dzieł van den Blocke’a należy uzupełnienie malowideł Hansa Vredemana de Vriesa w Sali Czerwonej gdańskiego ratusza cyklem 25 obrazów o historycznej i biblijnej treści, które miały mówić o cnotach radnych.

fot. (góra) Przekazanie dzieła Muzeum Narodowemu w Gdańsku, fot. Andrzej Leszczyński/MN Gdańsk, źródło: http://www.mkidn.gov.pl

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.