szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Około 100 tysięcy nieznanych fotografii Warhola dostępnych niebawem online

12.07.2018

Aktualności, Ciekawostki

Fundacja Andy’ego Warhola udostępni blisko 100 tysięcy niepublikowanych wcześniej fotografii artysty, w tym prywatne zdjęcia przedstawiające jego słynnych przyjaciół.

Wgląd w prywatne życie Warhola

Ponad 130 tysięcy fotografii przejętych zostało przez Uniwersytet Stanforda w Kalifornii w celu digitalizacji i udostępnienia ich w Internecie w ramach nowej inicjatywy o nazwie Contact Warhol Project. Większość zdjęć nigdy nie została upubliczniona. Według informacji Uniwersytetu, Warhol wywołał zaledwie 17 procent zrealizowanych przez siebie fotografii.

Zrobione w latach 1976-1987 fotografie dają widzom wgląd w prywatne życie ojca pop-artu i otaczających go przyjaciół. Na zdjęciach Warhola pisarz Truman Capote siedzi na kanapie, Jean-Michel Basquiat pozuje do portretu, a Debbie Harry bawi się na przyjęciu. Setki fotografii dokumentują również rozwój romansu Warhola z jego ostatnim partnerem, Jonem Gouldem. Na zdjęciach pojawiają się też takie znane osobistości, takie jak Michael Jackson, John Lennon czy Liza Minelli.

Życie i sztuka to jedność

Fotografie wyraźnie ukazują również obsesję Warhola dotyczącą dokumentowania wszystkiego, co się wokół niego działo, począwszy od imprez ze znanymi przyjaciółmi, na znakach drogowych kończąc.

Contact Warhol Project prowadzony jest przez zespół profesorów sztuki z Uniwersytetu Stanforda, Peggy Phelan oraz Richarda Mayera. Jak mówi o ojcu pop-artu Phelan, jego geniusz ujawniał się sposobie, w jaki obrazuje on codzienność. Dodaje ona także, że artystyczne oko Warhola było niesamowite- interesowało go wszystko, łącznie z kubłami na śmieci i wózkami obsługi hotelowej. Z takim samym zaangażowaniem, jak swoich sławnych przyjaciół, fotografował on fragmenty szarej codzienności.

Fotografie wskazują również na fakt zacierania się w przypadku Warhola granic pomiędzy życiem osobistym a sztuką. Są również dokumentem jego niestrudzonych poszukiwań artystycznych- w twórczej praktyce Warhola brak jest jakichkolwiek przestojów.

Phelan mówi, że artysta zużywał średnio jedną rolkę filmu dziennie. Zauważa ona też, że, podczas gdy dziś powszechną praktyką jest dokumentowanie wszystkiego wokół nas, Warhol robił to już w 1976 roku.

Wielbiciele twórczości ojca pop-artu nie będą musieli długo czekać na upublicznienie jego prac. Wybrane fotografie Warhola zostaną wystawione we wrześniu w Centrum Artystycznym Uniwersytetu Stanforda, natomiast książka poświęcona projektowi ukaże się w listopadzie w Wielkiej Brytanii. Cyfrowa biblioteka ma zostać uruchomiona z kolei do końca bieżącego roku. 

fot: Andy Warhol i Pelé

Rynekisztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.