szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najdroższe rysunki artystów sztuki nowoczesnej ostatnich 12 miesięcy- ranking

13.07.2018

Aktualności, Ciekawostki

ART KONSULTACJE PREMIUM

Ostatnie miesiące to okres organizowanych w największych światowych domach aukcyjnych licytacji poświęconych pracom na papierze. Przyjrzyjmy się rysunkom przedstawicieli sztuki nowoczesnej, które w przeciągu roku wygenerowały najwyższe kwoty sprzedażowe.

Najdroższe rysunki przedstawicieli sztuki nowoczesnej sprzedane na aukcjach w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, źródło: https://www.artprice.com/

Najdroższe rysunki przedstawicieli sztuki nowoczesnej sprzedane na aukcjach w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, źródło: https://www.artprice.com/

Amerykanie

Jean-Michel Basquiat, Flash in Naples, 1983, Sotheby's

Jean-Michel Basquiat, Flash in Naples, 1983, źródło: Sotheby’s

Pięć spośród dziesięciu rankingowych pozycji zajmuje Jean-Michel Basquiat. Rysunki amerykańskiego artysty w przeciągu dwóch dekad odnotowały na rynku sztuki fenomenalny wzrost wartości na poziomie 2000 procent. W ubiegłym roku sprzedaż prac na papierze jego autorstwa wygenerowała ponad 26 milionów dolarów, co stanowi 9 procent rocznego przychodu ze sprzedaży dzieł Basquiata. Najlepsze rysunki artysty uzyskują ceny na poziomie kilku milionów dolarów. Dwie prace na papierze autorstwa Amerykanina przekroczyły nawet próg 10 milionów dolarów. Mowa tutaj o sprzedanej w 2013 roku za 12 milionów dolarów realizacji pt. „Untitled (Head of Madman)” oraz o wylicytowanym w 2015 roku za 13,6 milionów dolarów dziele „Untitled” z 1982 roku. Chociaż w przeciągu ostatnich 12 miesięcy rysunki Basquiata nie ustanowiły żadnych nowych rekordów, odnotowały znakomite wyniki aukcyjne, zwłaszcza sprzedany za 5,1 milionów dolarów rysunek „Untitled” z 1982 roku, za który Sotheby’s nie spodziewało się otrzymać większej kwoty aniżeli 3,3 miliony dolarów.

Mark Grotjahn, Untitled (Full Colored Butterfly 761), 2008, Sotheby's

Mark Grotjahn, Untitled (Full Colored Butterfly 761), 2008, źródło: Sotheby’s

Kolejnym Amerykaninem w rankingu jest abstrakcjonista, Mark Grotjahn. Jego dzieła po raz pierwszy pojawiły się na aukcjach w 2006 roku. Od tego czasu jego prace odnotowały wzrost cen na poziomie 607 procent. Już w 2007 roku, gdy artystę zaczęła reprezentować Gagosian Gallery, jego cztery obrazy sprzedały się na aukcjach za łączną kwotę 1,8 miliona dolarów. Dziś obecność Grotjahna w tym rankingu nie jest zaskoczeniem, między innymi ze względu na fakt, iż w ubiegłym roku zajął on 37 miejsce w ogólnym rankingu artystów współczesnych. Suma z obrotu jego dziełami wyniosła wówczas aż 32 miliony dolarów. Dla porównania warto przytoczyć chociażby roczne wyniki ze sprzedaży dzieł Davida Hockney’a (24 miliony dolarów) czy Damiena Hirsta (19 milionów dolarów). Znajdujący się w powyższym rankingu rysunek ołówkiem pt. „Untitled (Full Colored Butterfly 761)” z 2008 roku ponad dwukrotnie przewyższył górną granicę swojej estymacji (800 tysięcy dolarów), znajdując nabywcę gotowego zapłacić na niego 1,8 miliona dolarów. Wynik ten nie pobił jednak rekordu aukcyjnego artysty za sprzedaż pracy na papierze. Na pierwszym miejscu wciąż znajduje się realizacja pt. „Untitled (French Grey Fan 10-90% Butterfly With Warm Grey 90% Between) wylicytowana w listopadzie 2016 roku w nowojorskim Sotheby’s za 1,87 miliona dolarów.

Sztuka chińska

Nieznany na zachodnim rynku Qiu Hanqiao osiąga spektakularne wyniki na aukcjach w Chinach. W swojej twórczości artysta zajmuje się tak charakterystycznymi dla sztuki chińskiej tematami, jak natura i relacja człowieka z naturą. Od momentu, gdy w 2013 roku pekińskie Poly Art Museum zorganizowało monograficzną wystawę twórcy, ceny jego prac znacznie poszły w górę. W 2016 roku obrót dziełami Qiu Hanqiao wyniósł 7,5 milionów dolarów, w 2017 natomiast- 11,5 milionów dolarów. Nowa gwiazda chińskiej sztuki w powyższym rankingu znalazła się aż trzykrotnie, w tym na miejscu pierwszym z wynikiem 5,7 milionów dolarów za rysunek „Mountain Rhyme”.

fot: Julie Mehretu, Untitled, 2000, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.