szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Skradziony 40 lat temu obraz Roberta Motherwella odzyskany

17.07.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Jedno z kilkudziesięciu skradzionych w 1978 roku dzieł amerykańskiego malarza, Roberta Motherwella, zostało odzyskane. Obecnie znajduje się ono w siedzibie Dedalus Foundation powołanej w celu promocji sztuki zmarłego w 1991 roku artysty.

Kradzież kilkudziesięciu dzieł sztuki

W 1978 roku Robert Motherwell wynajął firmę przeprowadzkową w celu przetransportowania swoich obrazów. Po drodze dziesiątki prac artysty zaginęły.

Ostatnio jednak jedno z zaginionych dzieł wróciło do domu. Prokurator Okręgu Manhattan kilka dni temu podał do wiadomości publicznej, iż skradzione 40 lat temu abstrakcyjne płótno zostało odzyskane. Zrealizowany przez Motherwella w 1967 roku obraz bez tytułu zostanie zwrócony do siedziby Dedalus Foundation, która rozpoczęła swoją działalność w roku śmierci malarza w celu promocji jego działalności twórczej.

Wartość odzyskanego dzieła

Odzyskane dzieło, biorąc po uwagę niedawne wyniki aukcyjne prac Motherwella, warte jest prawdopodobnie kilka milionów dolarów. Sprzedażowy rekord artysty to 12,7 milionów dolarów za wylicytowany w maju bieżącego roku w domu aukcyjnym Phillips obraz „At Five In The Afternoon” z 1971 roku. Do tej pory ponad 30 dzieł Amerykanina przekroczyło wartość 1 miliona dolarów.

Obraz wraca do domu

Czarno-czerwony, abstrakcyjny obraz został odkryty po tym, jak syn nieżyjącego już dziś pracownika firmy przeprowadzkowej przyniósł pracę na początku bieżącego roku do Dedalus Foundation w celu potwierdzenia jej autentyczności. Jack Flam, prezes fundacji, szybko skojarzył obraz z jednym ze skradzionych w 1978 roku dzieł, a swoje przypuszczenia potwierdził, analizując dokumentację z wydarzenia. Wtedy też w sprawę zaangażował się oddział FBI odpowiedzialny za przestępstwa z obrębu sztuki. Obecnie trwa dochodzenie w sprawie pozostałych zaginionych obrazów Motherwella.

fot: Robert Motherwell, At Five in the Afternoon, 1971, źródło: Phillips

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.