Osiągając 10 lipca podczas londyńskiej licytacji Sotheby’s wartość 430 tysięcy funtów, rysunek z bajki o Kubusiu Puchatku stał się najdroższą ilustracją książkową sprzedaną kiedykolwiek na aukcji. „Oryginalna mapa Stumilowego Lasu”, bo o niej mowa, zrealizowana została przez E. H. Sheparda, ilustratora słynnej dziecięcej pozycji autorstwa A. A. Milne’a.
Mapa Stumilowego Lasu
Prezentująca krainę Puchatka i jego przyjaciół mapa pojawiła się na samym wstępie do oryginalnej książki brytyjskiego pisarza z 1926 roku. Zawiera dziecięce błędy w pisowni, takie jak na przykład „Hundred Akre Wood” zamiast „Hundred Acre Wood” oraz notatkę mówiącą, że została ona „narysowana przeze mnie z pomocą Pana Sheparda”. Kiedy Disney w 1966 roku na podstawie przygód Puchatka zrealizował krótki animowany film pt. „Kubuś Puchatek i miododajne drzewo”, mapa posłużyła jako inspiracja do stworzenia sekwencji otwierającej film. Podczas lipcowej aukcji uzyskała rekordową wartość 430 tysięcy funtów przy estymacji 100-150 tysięcy funtów.
Aukcja objęła także inny rysunek Sheparda pochodzący z kolejnej książki Milne’a o Kubusiu Puchatku, zatytułowanej „Chatka Puchatka”. Ilustracja pt. „For a Long Time They Looked at The River beneath Them…” przedstawiająca Kubusia, który wraz z przyjaciółmi- Krzysiem i Prosiaczkiem- wrzuca patyk z mostu do wody, aby sprawdzić, jak szybko przepłynie on na jego drugą stronę, w grudniu 2014 roku w londyńskim Sotheby’s uzyskała wartość 314,5 tysięcy funtów. 10 lipca ten sam rysunek, przy estymacji 60-80 tysięcy funtów, osiągnął kwotę 175 tysięcy funtów.
Inne ilustracje z „Kubusia Puchatka”
W sumie, oprócz wspomnianej „Oryginalnej mapy Stumilowego Lasu”, lipcowa sprzedaż objęła cztery inne prace ilustracyjne Sheparda realizowane dla książek o Kubusiu Puchatku. Każda z nich pochodziła z prywatnej kolekcji i nie była dostępna publiczności przez blisko 50 lat. Pięć rysunków tuszem uzyskało 917,5 tysięcy funtów (1,21 miliona dolarów) przy łącznej estymacji 310-440 tysięcy funtów (410-727 tysięcy dolarów).
Rękopis Darwina
Mapa okazała się drugim najdroższym obiektem aukcyjnego wieczoru. Na pierwszym miejscu znalazła się kupiona za 490 tysięcy funtów strona rękopisu z książki „O powstaniu gatunków” Charlesa Darwina. Estymowany na 120-180 tysięcy funtów obiekt wcześniej traktowany był przez rodzinę słynnego przyrodnika jako pozbawiony znaczenia kawałek zapisanego papieru.
fot: E. H. Shepard, Oryginalna mapa Stumilowego Lasu, źródło: Sotheby’s
Rynekisztuka.pl