szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Kubuś Puchatek bije rekordy aukcyjne w dziedzinie ilustracji

19.07.2018

Aktualności, Świat: aukcje

Sklep rynekisztuka

Osiągając 10 lipca podczas londyńskiej licytacji Sotheby’s wartość 430 tysięcy funtów, rysunek z bajki o Kubusiu Puchatku stał się najdroższą ilustracją książkową sprzedaną kiedykolwiek na aukcji. „Oryginalna mapa Stumilowego Lasu”, bo o niej mowa, zrealizowana została przez E. H. Sheparda, ilustratora słynnej dziecięcej pozycji autorstwa A. A. Milne’a.

Mapa Stumilowego Lasu

Prezentująca krainę Puchatka i jego przyjaciół mapa pojawiła się na samym wstępie do oryginalnej książki brytyjskiego pisarza z 1926 roku. Zawiera dziecięce błędy w pisowni, takie jak na przykład „Hundred Akre Wood” zamiast „Hundred Acre Wood” oraz notatkę mówiącą, że została ona „narysowana przeze mnie z pomocą Pana Sheparda”. Kiedy Disney w 1966 roku na podstawie przygód Puchatka zrealizował krótki animowany film pt. „Kubuś Puchatek i miododajne drzewo”, mapa posłużyła jako inspiracja do stworzenia sekwencji otwierającej film. Podczas lipcowej aukcji uzyskała rekordową wartość 430 tysięcy funtów przy estymacji 100-150 tysięcy funtów.

E. H. Shepard, For a Long Time They Looked at The River Beneath Them..., Sotheby's

E. H. Shepard, For a Long Time They Looked at The River Beneath Them…, źródło: Sotheby’s

Aukcja objęła także inny rysunek Sheparda pochodzący z kolejnej książki Milne’a o Kubusiu Puchatku, zatytułowanej „Chatka Puchatka”. Ilustracja pt. „For a Long Time They Looked at The River beneath Them…” przedstawiająca Kubusia, który wraz z przyjaciółmi- Krzysiem i Prosiaczkiem- wrzuca patyk z mostu do wody, aby sprawdzić, jak szybko przepłynie on na jego drugą stronę, w grudniu 2014 roku w londyńskim Sotheby’s uzyskała wartość 314,5 tysięcy funtów. 10 lipca ten sam rysunek, przy estymacji 60-80 tysięcy funtów, osiągnął kwotę 175 tysięcy funtów.

Inne ilustracje z „Kubusia Puchatka”

W sumie, oprócz wspomnianej „Oryginalnej mapy Stumilowego Lasu”, lipcowa sprzedaż objęła cztery inne prace ilustracyjne Sheparda realizowane dla książek o Kubusiu Puchatku. Każda z nich pochodziła z prywatnej kolekcji i nie była dostępna publiczności przez blisko 50 lat. Pięć rysunków tuszem uzyskało 917,5 tysięcy funtów (1,21 miliona dolarów) przy łącznej estymacji 310-440 tysięcy funtów (410-727 tysięcy dolarów).

Rękopis Darwina

Mapa okazała się drugim najdroższym obiektem aukcyjnego wieczoru. Na pierwszym miejscu znalazła się kupiona za 490 tysięcy funtów strona rękopisu z książki „O powstaniu gatunków” Charlesa Darwina. Estymowany na 120-180 tysięcy funtów obiekt wcześniej traktowany był przez rodzinę słynnego przyrodnika jako pozbawiony znaczenia kawałek zapisanego papieru.

fot: E. H. Shepard, Oryginalna mapa Stumilowego Lasu, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.