szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Yves Klein na rynku sztuki

20.07.2018

Aktualności, Świat: aukcje

Sklep rynekisztuka

Yves Klein jest obecnie najdroższym francuskim artystą drugiej połowy XX wieku. Sukces rynkowy twórca w ogromnym stopniu zawdzięcza wielkiej otwartości umysłu, która przyczyniła się do tego, że w 1961 roku działalnością Kleina zainteresowała się nowojorska galeria Leo Castelliego- pionierskiego galerzysty, który odkrył między innymi Jaspera Johnsa czy Andy’ego Warhola, a także przyczynił się do ustanowienia Nowego Jorku stolicą sztuki.

Milionowe sprzedaże

Yves Klein, Accord Bleu (Sponge Relief), 1958, Christie's

Yves Klein, Accord Bleu (Sponge Relief), 1958, źródło: Christie’s

Tak znakomite wsparcie pozwoliło artyście na szybkie ustanowienie wysokich cen rynkowych. Już pod koniec lat 80. prace Kleina uzyskiwały wyniki przekraczające nierzadko milion dolarów. Wzrost cen za dzieła twórcy przyspieszył od 2000 roku, osiągając swój szczyt w roku 2008, kiedy to trzy prace artysty wylicytowane zostały w Nowym Jorku za kwoty od 17 do 24 milionów dolarów. Tego roku realizacje Kleina wygenerowały łącznie na licytacjach prawie 92 miliony dolarów– niebywałą sumę, jeśli chodzi o francuskiego artystę nowoczesnego. Ten przełomowy rok tym bardziej pobudził rynek aukcyjny twórcy. W 2012 roku Christie’s wystawiło na licytacji dwie ważne prace Kleina. Pierwsza z nich zatytułowana „FC1 (Fire Color 1)” osiągnęła w maju w Nowym Jorku wartość 36,5 milionów dolarów. Kilka dni później natomiast w Londynie reliefowe dzieło artysty pt. „Le Rose du bleu (RE 22)” uzyskało kwotę jeszcze wyższą- 36,7 milionów dolarów. Te imponujące wyniki sprawiły, że Klein stał się jednym z niewielu francuskich artystów nowoczesnych, którzy mogli konkurować z twórcami amerykańskimi XX wieku. Warto zaznaczyć też, że prace artysty stosunkowo rzadko goszczą na aukcjach- większość z nich znajduje się w zbiorach muzealnych.

Rzeźby

Wśród dzieł Kleina dostępnych w bardziej przystępnych cenach wymienić można rzeźby, które są często przedmiotami codziennego użytku pokrytymi charakterystycznym niebieskim pigmentem. Artysta nierzadko też „przywłaszczał” sobie ikoniczne dla historii sztuki dzieła, zamalowując je swoim wyjątkowym błękitem. Tego typu realizacje można nabyć za kwoty od 50 tysięcy dolarów.

fot: Yves Klein, FC1 (Fire Color 1), 1962, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.