szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekordowe półrocze w Christie’s

27.07.2018

Aktualności, Świat: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

To było rekordowe półrocze dla domu aukcyjnego Christie’s. Instytucja w przeciągu pierwszych sześciu miesięcy 2018 roku uzyskała łączny przychód na poziomie 4 miliardów dolarów. Wynik ten niemal o 1 miliard dolarów przewyższył sprzedażowy rezultat wygenerowany przez dom w pierwszym półroczu 2017 roku.

Najważniejsze aukcje Christie’s

Pablo Picasso, Fillette à la corbeille fleurie, 1905, Christie's

Pablo Picasso, Fillette à la corbeille fleurie, 1905, źródło: Christie’s

Do wygenerowania tak imponującego wyniku najbardziej przyczyniły się aukcje kolekcji Rockefellerów, które przyniosły Christie’s zysk na poziomie 835 milionów dolarów. Ważną rolę odegrały również majowe, nowojorskie licytacje sztuki impresjonistycznej, nowoczesnej i współczesnej, które osiągnęły łączny przychód rzędu 961 milionów dolarów. To o 14 procent wyższy wynik niż w zeszłym roku.

Oprócz tego, specjaliści instytucji upatrują jej sprzedażowego sukcesu w „ciągle rosnącym zapotrzebowaniu na sztukę”, wskazując przy tym także na ogromny wzrost sprzedaży prywatnych. Podczas gdy sprzedaże aukcyjne w ciągu ostatniego półrocza odnotowały 20-procentowy wzrost, w przypadku transakcji prywatnych był to wzrost na poziomie 135 procent. To znaczna zmiana, jeśli chodzi o analogiczny okres w roku ubiegłym, kiedy to Christie’s odnotował 66-procentowy spadek, w kategorii sprzedaży prywatnych.

Sprzedaż sztuki online wzrosła w pierwszej połowie 2018 roku aż o 40 procent, generując wynik 37,7 milionów dolarów. W zeszłym roku przychód ze sprzedaży dzieł za pośrednictwem internetowych aukcji wynosił 26 milionów dolarów.

Najdroższe obiekty Christie’s

Od stycznia 2018 roku aż 55 obiektów sprzedano w Christie’s za kwotę powyżej 10 milionów dolarów, przy czym wiele tego typu transakcji dokonano w ramach licytacji kolekcji Rockefellerów. Seria aukcji oferująca zbiory słynnej pary wygenerowała zresztą jak dotąd rekordowy zysk, jeśli chodzi o sprzedaż kolekcji prywatnej, zyskując przy tym status jednej z najważniejszych licytacji charytatywnych w historii.

Podczas aukcji zbiorów Rockefellerów dokonano również najważniejszych sprzedaży minionego półrocza. Jedną z nich była licytacja pochodzącego z 1905 roku obrazu Pabla Picassa „Fillette à la corbeille fleurie”. Estymowane na około 90 milionów dolarów dzieło sprzedane zostało za kwotę 115 milionów dolarów. Ta sama majowa aukcja przyniosła też inne spektakularne sprzedaże- obraz „Nymphéas en fleur” Claude Moneta osiągnął sumę 84,6 milionów dolarów, natomiast leżący, kobiecy portret „Odalisque couchée aux magnolias” Henriego Matisse’a wygenerował 80 milionów dolarów.

fot: Claude Monet, Nymphéas en fleur (fragment), ok. 1914-1917, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.