szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Ogromna kolekcja rzeźb ze zbiorów Galerii Ufizzi dostępna online

21.08.2018

Aktualności, Ciekawostki

Galeria Uffizzi we współpracy ze studentami informatyki i historii sztuki z Uniwersytetu Indiany podjęła projekt, mający na celu skatalogowanie i digitalizację zasobów rzeźb florenckiego muzeum.

Monumentalna Galeria Uffizi, zbudowana w latach 1560-1580 według projektu Giorgio Vasariego, szczyci się ogromną kolekcją renesansowych i antycznych dzieł sztuki. Już od początku sierpnia entuzjaści klasycznej rzeźby mogą zagłębiać się w niezwykłą kolekcję Galerii Ufizzi w zaciszu własnego domu. Ponad 300 obiektów jest dostępnych dla szerszej publiczności, jako interaktywne, trójwymiarowe skany. Strona jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Użytkownicy mają możliwość bardzo dokładnego przestudiowania, znajdujących się na stronie przedmiotów: sarkofagów, dziesiątek popiersi czy pełnoplastycznych figur. Interfejs umożliwia podróżowanie w obrębie rzeźby, maksymalne przybliżanie szczegółów, dotarcie do każdego zakątka jej konstrukcji, pod wszelkim możliwym do wyobrażenia kątem. W ten sposób zgłębić można chociażby słynną Grupę Laokoona, o wiele dokładniej, niż odwiedzający w przestrzeni muzeum.

Projekt digitalizacji Uffizi jest realizowany przez Laboratorium Wirtualnego Dziedzictwa Światowego na Uniwersytecie Indiany w kooperacji z Politechniką w Mediolanie i Uniwersytetem we Florencji. Instytucje czuwające nad projektem zamierzają zdigitalizować całą kolekcję rzeźby greckiej i rzymskiej w Uffizi, Palazzo Pitti i Ogrodzie Boboli. Przedsięwzięcie zostało ogłoszone w 2016 r., a ukończenie projektu zaplanowano na 2020 rok.

Zespół operacyjny obejmuje grupę informatyków i studentów historii sztuki, przeszkolonych w zakresie przechwytywania danych 3D, modelowania cyfrowego i interaktywnej publikacji online. Grupę prowadzi Bernard Frischer, renomowany archeolog. Imponująca praca, która wykonują, została szybko doceniona. Zespół dostaje już propozycje podobnych zleceń od kolejnych instytucji, zaciekawionych pomysłem. Zaproszenia wysłały m.in. Getty Villa w Malibu, Palazzo Altemps w Rzymie czy Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu.

Inicjatywa ta jest niezwykle cenna, ze względu na oferowany dostęp do pierwszej klasy trójwymiarowych skanów rzeźb naukowcom, pracownikom muzeum, studentom, ale przede wszystkim ogółowi społeczeństwa. Oczywiście wirtualne obcowanie ze sztuką nigdy nie zastąpi tego realnego, jednak jest to wielki krok w popularyzacji sztuki i jej ogólnym dostępie. Ponadto, zespół pracujący nad projektem stworzył model digitalizacji obiektów, który będzie można powtórzyć we współpracy z kolejnymi muzeami i instytucjami kultury.

M.L.

Rynekisztuka.pl

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

2 komentarzy do “Ogromna kolekcja rzeźb ze zbiorów Galerii Ufizzi dostępna online”

  1. anna

    gdzie można znaleźć linki do:
    „Ponad 300 obiektów jest dostępnych dla szerszej publiczności, jako interaktywne, trójwymiarowe skany. Strona jest intuicyjna i prosta w obsłudze.” ?

    1. AdamRadtke

      Kolekcja jest dostępna pod adresem: https://www.digitalsculpture-uffizi.org/

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.