szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pod młotek pójdzie dzieło sztuki stworzone przez sztuczną inteligencję

23.08.2018

Aktualności, Świat: aukcje

Dom aukcyjny Christie’s daje szansę zupełnie nowemu medium – obrazowi, wykreowanemu nie przez człowieka, lecz przez algorytm.

W październiku nowojorski oddział Christie’s wystawi na aukcję pracę francuskiego kolektywu artystycznego Obvious. Obraz jest dość mrocznym przedstawieniem mężczyzny, ubranego w szaty kaznodziei, z niedokończonymi partiami płótna, co mogłoby być zamysłem twórcy. Jednak zamiast świadomych decyzji, podejmowanych przez artystę lub jego wprawną rękę, tych wyborów dokonała sztuczna inteligencja.

Zespół Obvious stworzył algorytm, na bazie, którego komputer wykonał dzieło sztuki. Metodę, której użyli, nazwano GAN (Generative Adversarial Network). Na algorytm składają się dwie części: Generator oraz Dyskryminator. Do systemu wprowadzono zestaw 15 000 portretów namalowanych pomiędzy XIV a XX wiekiem. Na ich podstawie Generator tworzy nowy obraz, a następnie Dyskryminator próbuje dostrzec różnicę między obrazem stworzonym przez człowieka a obrazem utworzonym przez Generator. Celem jest zmylenie Dyskryminatora, by pomyślał, że nowe obrazy to portrety, namalowane ludzką ręką. Wtedy eksperyment uznaje się za udany i powstaje finalne dzieło sztuki.

„Portret Edmonta Belamy’ego”, jak zatytułowany jest malunek, przedstawia zupełnie wyimaginowaną postać. Obraz jednak aż niepokojąco przypomina współczesną interpretację XVII-wiecznych portretów.

Fakt, że po raz pierwszy w historii zostanie wystawiony obraz stworzony przez sztuczną inteligencję w renomowanym domu aukcyjnym budzi spore kontrowersje. Richard Lloyd, specjalista Christie’s pokłada jednak w nowym medium duże nadzieje. Jak mówi, „w końcu to portret. Może nie został namalowany przez człowieka w pudrowanej peruce, ale jest to dokładnie ten rodzaj obrazów, który sprzedajemy od 250 lat”. Aukcja obiektu zaplanowana jest na 23-25 października 2018 roku.

M.L.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017