szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pierwszy na świecie plakat filmowy został wystawiony na aukcję

28.08.2018

Magazyn, Świat: aukcje

Grafika, pochodząca z 1895 roku, reklamowała premierowy publiczny pokaz filmu braci Lumière w Paryżu.

28 grudnia 1895 roku to symboliczny początek branży filmowej. Tego dnia miał miejsce pierwszy publiczny pokaz filmów braci Lumière, wynalazców i technologicznych pionierów w przemyśle fotograficznym i filmowym. Sotheby’s wystawiło na aukcję plakat tego wydarzenia.

Projekt artysty Henri’ego Brispota jest jednym spośród 164 rzadkich plakatów filmowych, które pójdą pod młotek w internetowej aukcji Sotheby’s dnia 28 sierpnia. Dzieło sztuki jest uważane za pierwszy na świecie plakat filmowy. Przez ponad 40 lat znajdowało się w rękach francuskiego kolekcjonera i było wystawiane zaledwie kilka razy. Estymacja tej wyjątkowej pozycji waha się pomiędzy 40 000 a 60 000 funtów (50 830 – 76 240 dolarów). Sprzedaż potrwa do 4 września i obejmuje również rzadkie plakaty z serii Jamesa Bond, 2001: A Space Odyssey, Star Wars, King Kong, czy innych klasyków kina.

Praca „Cinématographe Lumière”, namalowana w stonowanych barwach, przedstawia Paryżan stłoczonych przed Grand Café, którzy za chwilę doświadczą bezprecedensowego momentu dla technologii i sztuki – pierwszego komercyjnego pokazu kinowego. W rzeczywistości widzowie byli sceptycznie nastawieni do koncepcji ruchomych obrazów, a 20-minutowe wydarzenie przyciągnęło jedynie 30 osób. Jednak już dwa dni po premierze, informacje o projekcji nie schodziły z pierwszych stron gazet, a bilety na kolejne pokazy wyprzedawały się błyskawicznie.

Plakat Brispota jest wglądem w kulturę paryską końca XIX wieku i przykładem ogromnej rewolucji, jaką przeszedł przemysł filmowy i kinematografia. Myśl o tym, że przesuwanie fotosów napotyka na sceptyków, wydaje się być odległa od wielomilionowych epickich hitów kinowych, w połączeniu z niemal bezbłędnymi zdjęciami generowanymi komputerowo.

M.L.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017