szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowa galeria dedykowana sztuce mediów powstała w Helsinkach

04.09.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Futurystyczna, podziemna galeria to oddział fińskiego Amos Anderson Art Museum.

Pod koniec sierpnia br. miało miejsce oficjalne otwarcie nowej instytucji kulturalnej w samym centrum Helsinek. Realizacja projektu fińskiej firmy architektonicznej JKMM, kosztowała niemal 60 milionów dolarów i powstała przy kompleksie rozrywkowo-handlowym Lasipalatsip zbudowanym na Igrzyska Olimpijskie w 1940 roku. Plan architektów zakładał stworzenie wygodnej podziemnej przestrzeni galeryjnej z powierzchnią wystawienniczą liczącą ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych. Budowa galerii wymagała wydobycia 13 tysięcy metrów sześciennych ziemi i kamieni spod byłego parkingu autobusowego, umiejscowionego przy budynku Lasipalatsip, który obecnie służy jako wejście do nowego oddziału muzeum.

W Amos Rex można znaleźć zbiory fińskiej sztuki XIX i XX wieku, gromadzone przez Amosa Andersona, właściciela największej szwedzkojęzycznej gazety w Finlandii i mecenasa sztuki. Dzieła ze swojej kolekcji przekazał do założonej przez siebie fundacji Konstsamfundet. Po jego śmierci fundacja stworzyła Amos Anderson Art Museum, które otworzyło pierwszy raz swoje drzwi dla publiczności w 1965 roku, zaś Amos Rex to nowa filia, której utworzenie jest wynikiem ekspansji istniejącej instytucji.

Jak mówi Kai Kartio, dyrektor Amos Rex, „kiedyś sztuka była czymś, co wisiało na ścianie i a człowiek kontemplował ją z szacunkiem. Dzisiaj jest coraz bardziej interaktywna i konwersacyjna, ludzie wspólnie ją tworzą i jej doświadczają. Zdaliśmy sobie sprawę, że jeśli chcemy sprostać wyzwaniom przyszłości, musieliśmy mieć coś innego niż nasza stara, urocza siedziba”.

Nową przestrzeń zainaugurowała wystawa „Massless” japońskiego kolektywu teamLAB, znanego ze swoich wciągających cyfrowych instalacji, które umieszczają widzów w dziele sztuki i badają ich w erze informacji.

M.L.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.