szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aplikacje mobilne dla miłośników sztuki

07.09.2018

Magazyn

Od wirtualnych wycieczek po salach muzealnych, po codzienną dawkę ciekawostek o sztuce – na rynku jest coraz więcej aplikacji, które umożliwiają kontakt z kulturą w każdym momencie dnia. Obecnie małe urządzenie, jakim jest smartfon, sprawuje tyle funkcji, ile możemy sobie wymarzyć. Jest aparatem fotograficznym, kamerą, komunikatorem, telewizorem, ale przede wszystkim ułatwia nam dostęp do wiedzy. Wraz z prężnym rozwojem technologicznym, powstają coraz to nowsze aplikacje mobilne. Wśród nich, są także te, skierowane do miłośników sztuki. Choć wiadomo, że nic nie zastąpi obcowania z dziełem „oko w oko”, to w naszym zabieganym świecie wirtualny substytut sztuki może być ciekawym sposobem na jej eksplorowanie. Przedstawiamy zatem najlepsze aplikacje dla miłośników kultury i sztuki.

Google Arts&Culture

Jest to jedna z największych baz wirtualnej sztuki z ogromnym wachlarzem możliwości. Aplikacja pozwala na przeszukiwanie kolekcji w wielu kryteriach: nie tylko po nurcie, artyście czy technice, czasie powstania dzieła, jego lokalizacji, ale również po związanych z nim wydarzeniami czy postaciami historycznymi czy według kolorystyki. Reprodukowane obiekty można zobaczyć w najlepszej jakości, przyglądając się najdrobniejszym szczegółom. Poprzez opcję StreetView program umożliwia również „spacerowanie” po wnętrzach najsłynniejszych muzeów na całym świecie. Oprócz kolekcji sztuki, aplikacja oferuje tysiące interesujących artykułów, opatrzonych zdjęciami i materiałami wideo. Dodatkowo aplikacja ma także funkcję, która zyskała wśród internautów wielką popularność: możliwość odnalezienia swojej podobizny w świecie malarstwa, za pomocą selfie.

google art culture

DailyArt

To polska aplikacja, która podbija świat. Codziennie serwuje nam jedno dzieło sztuki i krótką ciekawostkę na jego temat wraz z podstawowymi informacjami o wymiarach, miejscu przechowywania czy klasyfikacji dzieła na osi czasu. Są to zarówno arcydzieła wielkiej klasy, jak i mniej znane prace, zasługujące na uwagę, według kuratorów aplikacji. DailyArt współpracuje także z wieloma muzeami, czego owocem są specjalne serie, prezentujące dzieła z konkretnych kolekcji. Aplikacja pozwala także na wgląd w archiwum prac, które publikowane były wcześniej. Istnieje również wersja polskojęzyczna DailyArt PL, dostępna tylko na iPhone’y i iPad’y, prezentująca polskie dzieła sztuki. Aktualizacje wychodzą jednak nie codziennie, a dwa razy w tygodniu: w środy i w niedziele.

Daily-Art

Muzei Live Wallpaper

Muzei to prosta aplikacja, która każdego dnia odświeża tapetę urządzenia mobilnego innym obrazem z bazy wikiart.org. Trafiają się tam zarówno słynne dzieła sztuki, jak i mniej znane dzieła. Obraz na ekranie telefonu jest nieco rozmyty i przygaszony, dzięki czemu widżety innych aplikacji są nadal dobrze widoczne. Wystarczy natomiast dwukrotnie kliknąć w dowolny element tapety, żeby zobaczyć ją w pełnej krasie. To świetne rozwiązanie, łączące w sobie estetyczną tapetę i możliwość poznawania nowych twórców.

Muzei-Live-Wallpaper

Smartify oraz Magnus

To dwie aplikacje, lecz działające na tej samej zasadzie. Ich podstawową funkcją jest wyszukiwanie dzieł sztuki przy pomocy fotografii lub skanu obiektu na telefonie. Poza zidentyfikowaniem dzieła, aplikacje dostarczają informacje o miejscu przechowywania oryginału, a także pozwalają przeglądać najważniejsze obrazy z wybranych muzeów oraz otrzymać informacje o samej instytucji i jej zbiorach. Oba programy mają jednak swoją ograniczoną bazę danych, dzięki czemu sprawnie wyszukują tylko te bardziej znane dzieła. Niestety nie sprostają weryfikacji przykładów chociażby sztuki polskiej.

Magnusartapp

Art-Droid

Kolejna baza dzieł sztuki, opierająca się na treściach ze strony wikiart.org. Znaleźć w niej można znaczącą kolekcję obrazów, wraz z krótkimi opisami. Aplikacja umożliwia również wyszukiwanie twórców według kraju pochodzenia, okresu twórczości, gatunku, ruchu artystycznego itd. To, co zdecydowanie wyróżnia aplikację spośród innych, to możliwość pobrania interesujących nas zdjęć.

ArtSherlock

To aplikacja dedykowana ściśle polskim dziełom sztuki. ArtSherlock powstał, jako wsparcie działań Wydziału Strat Wojennych, działającego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Używając programu, można poczuć się jak detektyw. Aplikacja pozwala błyskawicznie ustalić, przy pomocy zdjęcia wykonanego urządzeniem mobilnym, czy dana praca (z dziedziny malarstwa, rysunków oraz tkanin zabytkowych) nie została zrabowana z polskich zbiorów podczas II wojny światowej i tym samym, czy nie jest poszukiwana przez oficjalne organy ścigania. Spacerując po muzeach, program ten raczej się nie sprawdzi, ale może kiedyś uda się natknąć na utracone dzieło, tym samym wspomagając cenne działania w celu jego odzyskania.

ArtSherlock

Guides4Art

Guides4Art może pełnić funkcję osobistego przewodnika po kulturze i sztuce, znajdującej się w polskich zbiorach. Aplikacja pozwala na zaplanowanie trasy zwiedzania muzeów w najbliższej okolicy (używając lokalizatora GPS) lub przeniesienie się do sali wystawowej nawet na drugim końcu Polski. Każda z instytucji została opatrzona zwięzłą informacją, wskazówką turystyczną, dotyczącą lokalizacji czy godzin otwarcia, a także krótką charakterystyką zbiorów wraz ze zdjęciami.

Obecnie, także większość dużych muzeów posiada swoje własne aplikacje mobilne np. The Museum Of Modern Art w Nowym Jorku lub The National Gallery w Londynie. Również polskie instytucje rozwijają się w kierunku ulepszeń technologicznych i wypadają dobrze na tle zagranicznych. Wśród nich są chociażby warszawskie Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czy krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Powstała także aplikacja Muzea Wielkopolski, zrzeszająca aż 35 placówek z tego regionu. Tego typu projekty ułatwią zaplanowanie wizyty, a także dostarczą dodatkowych informacji na temat muzeum. Ciekawą inicjatywą jest także Archimapa – aplikacja stworzona przez Muzeum Powstania Warszawskiego, z aż siedmioma alternatywnymi propozycjami tras na zwiedzanie Warszawy.

MoMA_iPhone_App_gallery

Być może wybierając się do konkretnego muzeum, warto pomyśleć o zainstalowaniu dedykowanej jemu aplikacji. To z pewnością uatrakcyjni wizytę w instytucji i dostarczy zwiedzającym dodatkowych informacji.

fot. góra: Agata Piątkowska na zlecenie Galerii Miejskiej we Wrocławiu

Maja Lipiec
Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.