szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Obraz Fangora reklamuje aukcję nowojorskiego Sotheby’s

12.09.2018

Aktualności, Świat: aukcje

Nowojorski oddział Sotheby’s rozpoczyna internetową aukcję, na której obok dzieł Andy Warhola, Keitha Harringa i Willem de Kooninga znajdą się prace Wojciecha Fangora i Juliana Stańczaka.

W wykazie zbliżających się licytacji w domu aukcyjnym Sotheby’s wyróżniony został obraz Wojciecha Fangora M34 z 1969 roku. Praca przedstawia charakterystyczny dla tego artysty motyw koła w op-artowym duchu tym razem w zielono-fioletowych barwach. Nie pierwszy raz dzieło artysty zostało wystawione na sprzedaż w renomowanym zagranicznym domu aukcyjnym. W marcu zeszłego roku informowaliśmy o rekordowym wyniku pracy „NJ 15” z 1964 roku w lodyńskim Bonham, która została sprzedana za 1,8 mln złotych.

Zmarły w 2015 roku malarz, rysownik, rzeźbiarz i plakacista, Wojciech Fangor, jest jednym z najbardziej cenionych na świecie polskich twórców, a wśród rodzimych kolekcjonerów cieszy się dużym uznaniem. Estymacja pracy M34 wynosi od 100 000 do 150 000 amerykańskich dolarów.

Nadchodząca aukcja to gratka dla miłośników op-artu nie tylko ze względu na nazwisko Fangora. W ofercie znajduje się również praca Juliana Stańczaka Constant Return #1 powstała w 1965 roku. Jej kompozycja opiera się dla ikonicznych dla tego stylu liniach tworzących iluzję obiektu przestrzennego.

 Julian Stańczak, Constant Return #1, 1965 - Sothesby's

Julian Stańczak, Constant Return #1, 1965 – źródło: Sotheby’s

Julian Stańczak (1928-2017) urodził się w Borowicy i jest uważany za jednego z pionierów op-artu. Jego rodzina wraz z młodym artystą została wywieziona na Syberię, skąd uciekła najpierw do Ugandy, a później do Wielkiej Brytanii. Podczas studiów w Londynie artysta przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął studia w Cleveland Art Institut, w którym został później profesorem.

Internetowa aukcja rozpocznie się 13 września o godzinie 12 czasu lokalnego i potrwa dwa tygodnie. Obiekty można oglądać w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego.

fot. góra: Wojciech Fangor, M34, 1969 – źródło: Sotheby’s

AR

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.