szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Festiwal Sztuki czyli 16. WTS. Rozmowa z Kamą Zboralską

18.09.2018

Wywiady

Rozmowa z Kamą Zboralską, Przewodniczącą 16. Warszawskich Targów Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego (5-7.10.2018 )

Już po raz szesnasty odbędą się Warszawskie Targi Sztuki. Czym w tym roku nas zaskoczą?

Kama Zboralska: Przede wszystkim coraz wyższym poziomem prac oferowanych przez galerie i antykwariaty, wyselekcjonowane przez Radę Programową. Oprócz takich galerii jak: Zderzak, ESTA, Artemis, Galeria Muzalewska, Galeria Grafiki i Plakatu będą też m.in. DA Ostoya, DA Rempex, Sopocki Dom Aukcyjny, Artykwariat, Galeria 32. Tylko podczas Warszawskich Targów Sztuki, w jednym miejscu można kupić prace takich tuzów jak Olga Boznańska, Wojciech Wiess, Józef Brandt oraz dokonania m.in. Stanisława Dróżdża, Magdaleny Abakanowicz, Ryszarda Winiarskiego. Będą też obrazy Łukasza Stokłosy, Moniki Szwed, Małgorzaty Kosiec, młodych uznanych już artystów, nie tylko w Polsce. Pojawią się też kolekcjonerskie monety, artystyczna przedwojenna biżuteria oraz rzemiosło artystyczne. Jak zwykle wydawnictwa artystyczne ( m.in. Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki , Kurtiak&Ley, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku) zaoferują ciekawe publikacje.

W zeszłym roku można było obejrzeć rzeźby Magdaleny Abakanowicz i fotografie Witkacego. Czyje prace uświetnią 16. WTS?

– Wojciecha Fangora i Andrzeja Dudzińskiego-Dudiego. Obaj artyści przez ponad 20 lat mieszkali w USA. Słynne wirujące koła Fangora, jednego z najwybitniejszych i najdroższych rodzimych artystów biją rekordy aukcyjne. Najpierw malował trójkąty, smugi płynące przez środek obrazu, owale, kwadraty, w końcu koło i kształt fali jako formy odpowiednie do wyrażenia świata iluzji. Jako jedyny Polak miał indywidualną wystawę w nowojorskim, czołowym Muzeum Guggenheima. Dzieła Fangora wypożyczy Magdalena Shummer Fangor, żona nieżyjącego już twórcy oraz warszawska Piękna Gallery. Oprócz wirujących kół i obrazów telewizyjnych będą też prace z ostatnich lat – m.in. pejzaże, dotąd nie pokazywane szerszej publiczności. Będzie też można kupić niezwykły album „Fangormagorie” , którego bohaterem jest Wojciech Fangor. Autorem publikacji jest zaprzyjaźniony z malarzem, artysta fotografik Bogdan Sarwiński, dla którego ten album to obrazy, urojenia, złudzenia, iluzje i fantastyczne wizje, powstałe na skutek obcowania z Wojciechem Fangorem i Jego sztuką. To poetyckie zdjęcia i teksty Bogdana Sarwińskiego oraz obrazy i rysunki wybitnego malarza. Na przedniej wyklejce nadrukowany jest techniką serigrafii, specjalny rysunek Wojciecha Fangora. W edycji numerowanej na 1-szej stronie wklejony jest hologram z numerem egzemplarza. Na życzenie, może być odbity odcisk palca Fangora oraz facsimile podpisu. Natomiast prace Dudzińskiego przyjadą prosto z pracowni malarza, artysty, który przez całe życie tworzył pomiędzy sztuką czystą a użytkową, pomiędzy malarstwem a fotografią. Autor kultowego w latach 70. Ptaka Dudi. Jego prace publikowały czołowe polskie pisma oraz amerykańskie, m.in. „Rolling Stone”, „Vanity Fair”, „Newsweek”, „The New York Times”. Współpracował też z wieloma pismami europejskimi oraz światowymi firmami. Wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku.

Czy jest szansa, żeby Warszawskie Targi Sztuki stały się targami międzynarodowymi?

W tym roku wśród uczestników pojawią się galerie niemieckie, angielskie oraz jedna chińska. Przede wszystkim staramy się budować polski rynek sztuki, który na razie przede wszystkim finansowo nie jest gotowy na zakupy prac, jakie oferują zachodnie galerie. Wielu polskich artystów tworzy na europejskim poziomie, niektórzy współpracują z prestiżowymi zachodnimi galeriami, ale jeszcze trochę minie czasu kiedy polscy kolekcjonerzy staną się potencjalnymi klientami zagranicznych, prestiżowych placówek. Gdyby nie Rempex, który od początku organizuje Warszawskie Targi Sztuki, nie byłoby w ogóle w Polsce tego typu imprezy. Warszawskie Targi Sztuki wspierane są przez Urząd m.st. Warszawy, który już od kilku lat włącza się w promocję naszego wydarzenia. Wykłady o sztuce, warsztaty graficzne, wystawy towarzyszące, to wynik determinacji organizatora targów. W tym roku będą eksperckie wystąpienia m.in. poświęcone twórczości Fangora, sytuacji artysty w zderzeniu z rynkiem sztuki, kolekcjonowaniu rzemiosła; spotkania z Andrzejem Dudzińskim-Dudim, Józefem Wilkoniem, Krzysztofem Gierałtowskim. Dla dzieci i młodzieży od sześciu lat prowadzone są przez Pracownię Kwadrat Iwony Cur zajęcia graficzne. Pełny program 16. WTS dostępny jest na stronie www.warszawskietargisztuki.pl

Jak Pani ocenia polski rynek sztuki ? Czy można powiedzieć, że coraz więcej inwestujemy w sztukę ? Wzrasta zainteresowanie aukcjami, zwłaszcza prac młodych twórców.

– Niestety. Niestety, dlatego, że powinna być zdecydowanie większa selekcja wystawianych prac młodych artystów. Niektórzy wydają duże kwoty licząc, że trafią drugiego „Sasnala”. Dla samych twórców też niewiele z tego wynika, nie tylko finansowo. Żadna galeria nie będzie zainteresowana współpracą z malarzami, których obrazy są po kilkaset czy nawet ponad tysiąc złotych. Ale należy zaznaczyć, że z roku na rok rosną obroty czołowych domów aukcyjnych oferujących sztukę uznanych artystów, padają kolejne rekordy. Coraz więcej osób mentalnie dorosło do posiadania dzieł sztuki, nie jest to tylko kwestia pieniędzy. W Polsce z powodów oczywistych nie ma tradycji kolekcjonowania. Już w XVII wieku ogromne zbiory z Zamku Królewskiego i pałaców magnackich zostały zagrabione podczas szwedzkiego potopu. Potem wiadomo rozbiory, wojny itd. Historia nam nie sprzyjała. Optymistycznie kończąc naszą rozmowę przypomnę, że w zeszłym roku przez zaledwie niepełna trzy dni Warszawskie Targi Sztuki odwiedziło ponad 10 tys. osób !

Kama Zboralska, fot. Michal Wozniak/East News Warszawa

Kama Zboralska, fot. Michal Wozniak/East News Warszawa

Kama Zboralska: dziennikarka, promotorka sztuki współczesnej. Autorka m.in. cyklu książek: „Sztuka inwestowania w sztukę. Przewodnik po galeriach” (wyróżniona przez PTWK w konkursie na „Najpiękniejszą książkę roku 2003”). Współautorka „Kompasu Sztuki” i „Kompas Młodej Sztuki” – rankingów najlepszych polskich artystów współczesnych publikowanych od 2008 roku na łamach Rzeczpospolitej w dziale „Moje pieniądze”. Członek Komisji Kultury Polskiego Komitetu Olimpijskiego, kurator Galerii (-1) prowadzonej przez PKOI. Wyróżniona przez PKOl złotym i srebrnym medalem „Za Zasługi dla polskiego Ruchu Olimpijskiego”. Stypendystka ZAiKS-u. Od 2013 roku Przewodnicząca Rady Programowej Warszawskich Targów Sztuki.

fot. góra: Konrad Jarodzki, źr. mia Art Gallery

RynekiSztuka.pl

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.