szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Ostatnie dzieła stworzone przez van Dycka pójdą pod młotek

18.09.2018

Świat: aukcje

Portrety dwóch dzieci króla Anglii i Szkocji Karola I zostaną wylicytowane w Sotheby’s. Szacunkowa wartość sprzedaży dzieł autorstwa van Dycka to prawie 4 mln funtów.

Antoon van Dyck, Karol II Stuart, 1641 - źr. Sotheby's

Antoon van Dyck, Karol II Stuart, 1641 – źr. Sotheby’s

Portrety przedstawiają dwójkę najstarszych dzieci Karola I Stuarta, u którego Antoon van Dyck był nadwornym malarzem od 1632 roku. W tym czasie artysta stworzył wiele portretów zarówno króla jak i jego dworu. A obrazy, które mają zostać wylicytowane 5 grudnia br. powstały zaledwie na kilka miesięcy przed śmiercią mistrza w 1641 roku.

Przedstawienie najstarszego syna, Karola II, uważane jest za jedno z najlepszych portretów z późnego okresu twórczości van Dycka. Widać na nim 11-letniego księcia Walii, w pełnej zbroi, przez co podkreślony został nowy sposób prezentacji następcy tronu, zupełnie inny od grupowego portretu dzieci. Nie mniej istotne jest wyjątkowe podobieństwo portretowanego, z tym co malarz stworzył na płótnie.

Antoon van Dyck, Maria Stuart, 1641 - źr. Sotheby's

Antoon van Dyck, Maria Stuart, 1641 – źr. Sotheby’s

Drugi portret poświęcony został najstarszej córce, Marii Stuart, która w momencie jego powstania miała 9 lat. Dzieło powstało na krótko po ślubie księżniczki z księciem Willemem z Orange. Maria jest ubrana w pomarańczową jedwabną sukienkę obszytą koronką, przewiązaną niebieską wstążką, a także z obrączką ślubną i dużą diamentową broszką, którą mąż przekazał jej dzień po ślubie.

Estymacja przedstawienia Karola II określona została na bagatelną kwotę 2 000 000 – 3 000 000 mln brytyjskich funtów. Natomiast cenę za portret Marii szacuje się pomiędzy 600 000 a 800 000 funtów.

AR

Rynek i Sztuka - logotyp

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.