szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieło Brandta wystawione w niemieckim domu aukcyjnym

25.09.2018

Świat: aukcje

Obraz polskiego malarza Józefa Brandta (1841-1915) zatytułowany Powrót jeźdźca kozackiego z 1886 r. zostanie wystawiony 5-6. października w domu aukcyjnym Plückbaum w Bonn.

Wirtuoz pod względem kompozycji i kolorystyki, Józef Brandt, znany jest ze swoich obrazów batalistycznych oraz scen rodzajowych z życia polskiego społeczeństwa, w tym żołnierzy. Dzieło przedstawia prawdopodobnie służącego w polskim wojsku ukraińskiego Kozaka, który wraca do swojego domu, a towarzyszą mu koń z psem. Scena usytuowana jest w letnim krajobrazie.

W 1886 r. Brandt był u szczytu swojej kariery jako jeden z najbardziej znanych artystów w Monachium i Polsce. Malarz odebrał swoje wykształcenie na Akademii Sztuk Pięknych właśnie w Monachium, do którego wyjechał w 1862 roku. Niecałe 10 lat późnej został uznanym przez niemieckich odbiorców artystą, co pozwoliło mu na otwarcie pracowni oraz prywatnej szkoły malarskiej. Te wydarzenia uważa się za początek powstania grupy monachijskiej, a Józefa Brandta za jej nieformalnego przywódcę.

Dziś obrazy Brandta cieszą się bardzo dużym uznaniem kolekcjonerów oraz osiągają coraz wyższe ceny, co prezentowaliśmy już kilka lat temu w naszym cyklu Rynek sztuki pod lupą. Powrót jeźdźca kozackiego pochodzi ze starej, prywatnej kolekcji reńskiej i zostanie wystawiony po bardzo atrakcyjnej cenie wywoławczej 16.000 €.

fot. góra: Józef Brandt, Powrót jeźdźca kozackiego, 1886 r., 43×58 cm; źr. Auktionhaus Plückbaum dla RynekiSztuka.pl

AR

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017