szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wielki powrót na Zamek

26.09.2018

Polska: wydarzenia

Zamek Królewski po niemal 200 latach odzyskał arcydzieło Bernarda Bellotta zw. Canaletto – „Widok Kapitolu”. Prezentacja niezwykle cennego dla polskiej sztuki płótna z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się 19 września 2018 roku w Warszawie.

Malarz wykonał dzieło na zamówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, krótko po swoim przybyciu do Warszawy. Całe zlecenie obejmowało serię wedut Rzymu w trzech formatach (małe, duże i średnie), które Canaletto tworzył w latach 1768 – 1769, prawdopodobnie w celach dekoracyjnych Zamku Ujazdowskiego.

To jedyny obraz z serii 15 dzieł sztuki, który znajduje się w polskich zbiorach. Został zakupiony od funduszu powierniczego, dzięki subwencji premiera Mateusza Morawieckiego, który zdecydował się na pomoc w sprowadzeniu obrazu. Cena oraz dane właściciela zostały zastrzeżone.

Część z pozostałych elementów kolekcji, po śmierci króla, stały się wyłączną własnością jego spadkobierców. W 1821 roku zostały wywiezione do Rosji. Zdaniem historyków, przetrwały w prywatnej kolekcji aż do I wojny światowej. W 1972 potwierdzono istnienie kilku dzieł z serii Canaletta w moskiewskich kolekcjach państwowych oraz zbiorach prywatnych w Mediolanie. Jeden z nich – „Forum Nerwy” – w 1995 roku trafił na rynek antykwaryczny, jednak ze względu na wysoki koszt nie udało się sprowadzić go do kraju.

Obecnie w Polsce znajduje się największa kolekcja obrazów Bernarda Bellotta zw. Canaletto, licząca 27 płócien, przedstawiających głównie widoki Warszawy. Powstały w latach 1770 – 1780, także na zamówienie Augusta Poniatowskiego, a dziś można je podziwiać w zamkowej Sali Canaletta. Warto dodać, że odegrały znaczącą rolę w odtworzeniu zabytków stolicy po II wojnie światowej.

fot. góra: źr. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

P.S.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.