szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Nieoczywista inspiracja Van Gogha?

04.10.2018

Ciekawostki, Magazyn

Sklep rynekisztuka

Czy wielkie dzieło Vincenta Van Gogha – „Gwieździsta noc”, powstało pod wpływem olśnienia „Wielką falą” Hokusaia Katsushika?

Historyk sztuki i znawca twórczości Van Gogha Martin Bailey twierdzi, że holenderski malarz został zainspirowany do namalowania swojego dzieła w 1889 roku po zobaczeniu „Wielkiej fali w Kangawie” autorstwa Hokusaia (datowana ok. 1829-33). Ekspert twierdzi, że Van Gogh był znany z kolekcjonowania japońskich rycin i bardzo dobrze znał wschodnią estetykę, w tym prace Hokusaia. Bailey zauważa, że jasnym potwierdzeniem wielkiej fascynacji tymże dziełem, może być list Van Gogh’a do swojego brata Theo, w którym opowiada o pracy i wspomina rycinę Hokusaia mówiąc: Te fale to szpony, a łódź jest przez nie pochwycona, możesz to wyraźnie poczuć.

Na blogu The Art Newspaper Bailey pisze, że istnieje jasny związek, pomiędzy dyrektywną siłą wzburzonego morza Hokusaia, a wirami gwiezdnymi Van Gogh’a namalowanymi na jego nocnym niebie. Wskazuje, że na obrazie Japończyka, morskie grzywy wznoszą się ponad górę Fuji, podczas, gdy na holenderskim dziele nocne niebo pędzi w kierunku wzgórz Les Alpilles. Idąc dalej, Bailey zauważa, że centrum nieba van Gogha nosi niezwykłą cechę – kłębowisko migających pociągnięć pędzla, które przetaczają się po płótnie, wywołując silne wrażenie ruchu w scenie. Za dodatkowy dowód mocnej inspiracji Vincenta wizją japońskiego morza jest fakt podobnej kolorystyki głębokiego błękitu.

Vincent van Gogh stworzył „Gwiaździsta Noc”, podczas pobytu w zakładzie dla umysłowo chorych w pobliżu Saint-Rémy-de-Provence. Wiemy, że nie posiadał on fizycznych kopii dzieła, ale z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że dobrze zapamiętał obraz, szczególnie gdy ten zrobił na nim piorunujące wrażenie. Miał świetną pamięć – podsumował Bailey.

il. góra: Gwiaździsta Noc, Vincent van Gogh oraz  Wielka fala w Kanagawie, Hokusai;
Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

PS

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.