szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Google udostępni zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

09.10.2018

Aktualności, Polska

Na terenie Muzeum Narodowego w Krakowie powstają zdjęcia na platformę Google Arts&Culture.

Już niedługo wszyscy entuzjaści sztuki, którym z powodu obowiązków czy odległości nie po drodze do turystycznego centrum Polski, dostaną niepowtarzalną okazję zobaczenia z bliska wybranych wnętrz oraz zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Wszystko dzięki platformie Google Arts&Culture, na której swoje dzieła udostępnia ponad 1500 instytucji kultury z 70 krajów. Główna motywacja jaka przyświecała twórcom aplikacji, to promocja i dzielenie się dziełami kultury z ludźmi na całym świcie. Ponadto, Art&Culture oferuje tysiące artykułów, zdjęć oraz manuskryptów, ale przede wszystkim, pozwala na odwiedzenie wystaw i oglądanie kultowych dzieł sztuki z całego świata w oszałamiających szczegółach. Świat kultury nigdy nie był tak blisko.

Do grona reprezentowanego m.in przez londyńskie Tate Modern, Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku czy Galerii Uffizi  dołączyło ostatnio Muzeum Narodowe w Krakowie. Całą sprawę skomentował dyrektor MNK dr hab. Andrzej Betlej – Misją Muzeum Narodowego w Krakowie jest nie tylko troska o powierzone nam dzieła, ale także udostępnianie ich wszystkim, którzy czerpią inspirację z kontaktu ze sztuką. Jak zapewnia Piotr Zalewski z Google – Dzięki naszym technologiom użytkownicy platformy oglądając te zdjęcia będą mieli wrażenia, jakby sami spacerowali po muzealnych salach.

W jaki sposób powstają wirtualne przestrzenie umożliwiające wspomniane wycieczki? Wszystko za sprawą funkcjonalnego wózka Trolley, który Google wykorzystał już w wielu swoich projektach. Wyposażony w aparat robiący zdjęcia w 360 stopniach, lasery mierzące odległość urządzenia od ścian, czujniki ruchu śledzące jego pozycję, dysk twardy do przechowywania danych i laptop, z którego steruje się całym systemem. To wszystko pozwala na rejestrowanie obrazu z niebywałymi detalami. Niewątpliwą zaletą jest także stosunkowo niewielki gabaryt i mobilność wózka, która pozwala na bezproblemowe przemieszczanie się pomiędzy salami i obiektami muzealnymi.

Krakowskie zbiory będą dwudziestą dziewiątą polską kolekcją na platformie Google Art&Culture, która zyskała niezwykłą szansę na zaistnienie w świadomości szerszej, zarówno krajowej, jak i zagranicznej publiczności. Mamy wielką nadzieję, że kolejne muzea i galerie już wkrótce dostaną taką szansę, a polski rynek sztuki rozkwitnie w najlepsze.

fot. góra: materiały prasowe Muzeum Narodowego w Krakowie

PS

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.