szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pionierzy polskiej awangardy w Centrum Pompidou

23.10.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Już 24 października w słynnym paryskim Centrum Pompidou, jednym z najważniejszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie, będzie miała miejsce wystawa poświęcona Katarzynie Kobro (1898-1951) i Władysławy Strzemińskiemu (1893-1952). Prezentację powstałą we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi oraz Instytutem Adama Mickiewicza będzie można oglądać do 14 stycznia 2019 roku.

Mam nadzieję, że te działania przyczynią się do wpisania obojga artystów do światowego kanonu, bo bez wątpienia na to zasługują – powiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wystawa dorobku artystycznego Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, czołowych polskich artystów awangardy, będzie niezwykle zróżnicowana, obejmując ponad 180 prac: od malarstwa i rzeźby, przez wzornictwo użytkowe, aż po architekturę, chociaż czynnie zajmowali się także teorią sztuki. Twórczość słynnej polskiej pary opierała się głównie na dwóch założeniach. Pierwsze z nich to przekonanie, iż dzieło powinno być konstruktywne według właściwych dla swojej dziedziny praw. Drugie twierdzi, że sztuka jest eksperymentem w zakresie czystej formy – co nie znaczy, że pozbawionym społecznego znaczenia. Małżeństwo wierzyło, że kreacja powinna kształtować włączające społeczeństwo pozbawione hierarchii klasowej.

Warto przypomnieć, że to dzięki temu duetowi w 1931 roku, jako jedno z pierwszych na świecie Muzeów Sztuki Nowoczesnej, powstało Muzeum Sztuki w Łodzi, pomimo że ich głównym celem zawsze pozostawała kariera w artystycznej Francji XX wieku. Prawie 100 lat później marzenie o podboju Paryża może się wreszcie spełnić. Sumując minione wydarzenia, będzie to trzecia – po prezentacjach w Madrycie i Malmö – lecz jedyna monograficzna wystawa obejmująca całokształt ich twórczości.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

fot. góra: Katarzyna Kobro, Kompozycja przestrzenna, 1929 rok; źr. Muzeum Sztuki w Łodzi

PS

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.