szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pierwsze dzieło sztucznej inteligencji sprzedane!

30.10.2018

Aktualności, Ciekawostki

Ponad 430 tys. dolarów – to kwota, za jaką wylicytowano w paryskim domu aukcyjnym Christie’s portret Edmond’a De Belamy. Dlaczego ta sytuacja była tak niezwykła? Obraz, jako pierwszy na świecie, został stworzony w całości przez sztuczną inteligencję. Za projekt odpowiedzialny jest kolektyw artystyczny Obvious.

W sierpniu tego roku  pisaliśmy o planach Christie’s, który postanowił zostać prekursorem wśród domów aukcyjnych i dać szansę dziełu wykreowanemu przez algorytm, w procesie powstawania grafiki metodą GAN (Generative Adversarial Network).

Kiedy informację o październikowej aukcji podano do wiadomości publicznej, świat artystyczny zareagował sceptycznie. Chociaż hasło jakim reklamowano wydarzenie, czyli „pierwsze dzieło sztucznej inteligencji wystawione na aukcję” wzbudzało zainteresowanie, pojawiały się pytania o zasadność tworzenia tego typu obrazów. Z tego względu specjaliści oszacowali jego wartość na zaledwie na 7 – 10 tys. dolarów. Po trwającej zaledwie siedem minut licytacji, portret został kupiony za czterdziestokrotność zakładanej kwoty. Aukcję wygrał anonimowy kupiec, biorący w niej udział telefonicznie.

Możliwe, że wysoka suma była efektem pionierskości tego typu zdarzenia i niemałej sensacji mu towarzyszącej. Wciąż jednak zaskakującym pozostaje fakt, że dzieła uznanych twórców biorące udział w tej samej aukcji nie miały szans z fikcyjnym Edmond’em de Belam’ą. Pracę Andy’ego Warhola sprzedano za 75 tys. dolarów, zaś Roya Lichtensteina nabywca zapłacił 87 tys. dolarów. Czy oznacza to przełom w dziedzinie sztuki i początek nowej ery?

Sztuczna inteligencja to tylko jedna z kilku technologii, które będą miały wpływ na rynek sztuki przyszłości. Jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, aby przewidzieć, jakie mogą być te zmiany – skomentował wydarzenie w rozmowie z BBC specjalista Christie’s Richard Lloyd.

Można jedynie przypuszczać, że kwota jaką osiągnięto na licytacji, zachęci innych pasjonatów nowych technologii do wykorzystania nauki w sztuce.

PS

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.