Design, innowacja i technologia. Znamy zwycięzców konkursu Model Young Package
31.10.2018
Aktualności, Gościnnie u nas
Międzynarodowy konkurs Model Young Package już od ponad dwudziestu lat motywuje młodych projektantów do tworzenia pomysłowych i ekologicznych opakowań. Tegoroczna edycja przyniosła kilka nowości, a tematem przewodnim była kawa.
Design z papieru
Young Package to konkurs w zakresie projektowania opakowań. Od momentu powstania w 1996 r. konkurs zyskał międzynarodową renomę i wyróżniającą się pozycją wśród konkursów dla młodych designerów. Każdego roku kilkuset uczestników z całego świata wysyła swoje zgłoszenia. Idea wydarzenia skupia się na zagadnieniu ekologi, stąd też opakowania wykonywane są ze zwykłego papieru. Twórcy wykorzystują tekturę falistą i gładką lub inne materiały papierowe szeroko stosowane w projektowaniu wzorów opakowań. Organizatorem konkursu jest CzechDesign.cz a fundatorem projektu – Model Obaly, czeski oddział międzynarodowej firmy Model, producenta opakowań ekologicznych.
Konkurs tradycyjnie odbywał się w dwóch kategoriach: studenci szkół wyższych i uczniowie szkół średnich, z tym, że w tym roku do udziału w głównej kategorii dopuszczono projektantów powyżej 30. roku życia.
Mała rzecz – wielka sprawa
Za najbardziej wyraziste osiągnięcie projektowe konkursu uznany został zestaw biodegradowalnych kapsułek na kawę autorstwa Veroniki Janečkovej z Republiki Czeskiej. Jednorazowe kapsułki do ekspresów do kawy stanowią dla środowiska naturalnego olbrzymie obciążenie, ponieważ ich recykling z uwagi na zawartość tworzyw sztucznych i aluminium jest w sporym stopniu ograniczony. Autorka podsuwa rozwiązanie, którym są w pełni poddające się recyklingowi i kompostowaniu kapsułki produkowane z odpadów kuchennych przetworzonych w nowy materiał podobny do bioplastików. Jego podstawowym surowcem jest masa papierowa z odzysku z dodatkiem różnych spoiw, jak np. fusy kawy. Surowce do produkcji kapsułki zostały tak dobrane, aby można ją było bezpiecznie wyrzucić do kompostownika. Jury przyznało Veronice Janečkovej nagrodę główną „za wizjonerskie ekologiczne podejście” i za dopracowany wzornik kapsułek.
Innowacyjny charakter ma także pomysł Chia Chun Chuang (Tajwan), który zaprojektował kubki na kawę wykonane w całości z papieru. Projekt ten jest swoistą odpowiedzią na fakt, że „papierowe” kubki często pokryte są nieprzepuszczalną warstwą wykonaną z tworzyw sztucznych. Dodatkowo wyposażone są w plastikową pokrywkę i stanowią dla środowiska naturalnego podobne obciążenie jak kubki plastikowe. Chia Chun Chuang znalazł rozwiązanie, jak wyprodukować papierowe kubki nadające się w 100% do recyklingu nie wyłączając z tego nieprzemakalnego wieczka. Jury przekonała do niego wprost „fascynująca prostota produktu” i łatwość obsługi. Zwycięzca jednocześnie otrzymuje możliwość odbycia odpłatnego stażu w Centrum Innowacyjności firmy Model Obaly a.s., która jest organizatorem konkursu.
Piękny materiał
Karol Krčmár ze Słowacji zaprojektował inny produkt, który powszechnie produkowany jest z tworzyw sztucznych – tackę na kubki na kawę. Zgłoszony przez niego produkt, który wykonany jest z tektury KRAFT, ujął jury przede wszystkim „prostotą, wdziękiem i łatwością obsługi”. Tackę można bowiem łatwo i szybko złożyć z płaskiej rolki, otrzymując w ten sposób tackę z czterema otworami przeznaczonymi na kubki na kawę, po czym ponownie ją zwinąć. Jury spodobało się, że autor projektu „pokazuje, jak papier pięknie się zachowuje jako materiał – w danym momencie jest miękki, a wystarczy go ledwie zagiąć, aby otrzymać sztywny materiał konstrukcyjny, który doskonale spełnia przypisaną mu funkcję”.
Luksusowa postać pospolitego papieru
Nagrodę specjalną organizacji CZECHDESIGN, która jest współorganizatorem konkursu, otrzymał Marcin M. Kumorek z Polski za ekskluzywną serię zestawów z kawą. Różne kolory i kształt okienek oddzielają dwa typy kawy – Robusta i Arabica. Ergonomiczny kształt pakietu umożliwia trzymanie go w jednej ręce. Dzięki dopracowanemu kształtowi i otworowi w górnej części produktu opakowanie można wystawić na ladzie, na przygotowanym stojaku oraz na ścianie. Za wyróżnieniem tego produktu przemawia przede wszystkim jego intrygująca konstrukcja, która wprawdzie nie jest jakoś szczególnie innowacyjna, ale wyróżnia się czystością obróbki. Projekt ten mógłby stanowić przykład, jak należy podchodzić do każdego zamówienia – tzn. bez zbędnych obciążeń na nowo formować i pracować z materiałem, cieszyć się tym, że zagięcie papieru pozwala uzyskać przestrzenny kształt. Połączenie ostrej linii z miękką pozwala w efekcie końcowym uzyskać wręcz krystalicznie eleganckie opakowanie.
Specjalną nagrodę przewodniczącego jury otrzymał Petr Matoušů z Republiki Czeskiej, którego praca stanowi rozwiązanie problemu składowania filtrów do kawy. Proste opakowanie papierowe, które w zasadzie odwzorowuje kształt filtra, jest tak pomyślane, aby górną część opakowania można było wykorzystać jako stojak.
Do konkursu Model Young Package zgłosiła się w tym roku rekordowa liczba 948 uczestników pochodzących z 61 krajów. Wystawę pięćdziesięciu najbardziej udanych prac konkursowych będzie można obejrzeć w galerii Czechdesign do 28. września 2018 r. Ogłoszenie zwycięzców odbyło 24. września 2018 w Centrum Architektury i Planowania Miejskiego CAMP.
materiały prasowe organizatora, czechdesign.cz