szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Uffizi rozpoczyna program uczczenia 500-lecia śmierci Leonarda da Vinci

02.11.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Od 30 października galeria Uffizi rozpocznie program wystawienniczy z okazji rocznicy śmierci Leonarda da Vinci wystawą Woda mikroskopem przyrody, na której zaprezentuje „najdroższą książkę w historii” czyli Kodeks Leicester.

Włoskie muzea przygotowują się na 500-lecie śmierci genialnego da Vinci, zmarłego 2 maja 1519 roku. Pierwsze wydarzenie z tej okazji zaprezentowała galeria Uffizi, która pokaże co kryje się za słynnym Kodeksem Leicester. Wystawa zatem skoncentruje się na wodzie – elemencie, który intrygował Leonarda. Dokładnie zbadał jego elementarną strukturę, aby wykorzystać jej energię i kontrolować jej często katastrofalne skutki.

Swoje obserwacje i odkrycia da Vinci notował, a manuskrypt po dwustu latach trafił w ręce Thomasa Coke, pierwszego księcia Leicester, od którego otrzymał swoją nazwę. Kolejne dwa wieki później pisma powędrowały do amerykańskiego kolekcjonera Armanda Hammera, by w końcu zostać kupione za kwotę 30,8 miliona dolarów przez samego Billa Gatesa w 1994 roku.

W Kodeksie opracowanym w dużej mierze we Florencji, w latach 1504-1508 Leonardo da Vinci zawarł rewolucyjne – jak na tamte czasy – poglądy. Wyjaśnił m.in. że odnajdywane wysoko w górach skamieniałości morskie to oznaka wypiętrzania szczytów pierwotnie z morskich głębin oraz zjawisko erozji powodowane przez nurty rzek. Z dzisiejszego punktu widzenia stawiał również błędne twierdzenia jak np. o księżycu pokrytym wodą, która miała odbijać światło słoneczne.

Każdy arkusz rękopisu jest prezentowany w dwustronnych gablotach z podsumowaniem ich zawartości w języku włoskim i angielskim, wskazując gdzie Leonardo dokonał przełomowych wniosków.  Wystawa ma charakter interaktywny dzięki Gatesowi, który opracował Codescope – innowacyjne narzędzie multimedialne, umożliwiające animację rysunków Leonarda i pokazania schematów jego odkryć.

Wystawa powstała przy udziale Muzeum Galileusza i potrwa do 20 stycznia. W połowie listopada br. pozostałe instytucje mają ogłosić swój program w związku z rocznicą.

A.R.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.