szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Zainwestuj w sztukę – unikaty na papierze (listopad 2018)

07.11.2018

Dla kolekcjonerów, Inwestowanie w sztukę, Zainwestuj w sztukę

Sklep rynekisztuka

W tym miesiącu polskie domy aukcyjne ponownie postanowiły wyjść do kolekcjonerów ze zbliżoną do siebie ofertą, dlatego też większość nadchodzących aukcji odbędzie się pod hasłem „Prace na Papierze”. Tytuł ten jest dość pojemny, zawiera w sobie zarówno techniki graficzne jak i rysunki oraz szkice, a także ekspresje malarskie jak np. akwarela. Nasz przegląd ograniczymy zatem tylko do dzieł unikalnych powstałych w latach powojennych.

Jan Berdyszak, Koła, 1962

Kompozycja pochodzi z wczesnego okresu twórczości autora i jednocześnie najbardziej rozpoznawalnego. Wyjście z prostokątnego formatu płótna posłużyło Berdyszakowi do gry z przestrzenią pozaobrazową. Wydaje się, że układ oparty na dwóch kołach zapowiadał późniejsze próby wizualizacji nieskończoności. Obraz w technice olejnej i gwaszu dostępny na Aukcji Sztuki Dawnej i Współczesnej Polskiego Domu Aukcyjnego. Estymacja: 6 000 – 8 000 złotych.

Tadeusz Kantor, Stary człowiek, b.d

Przez swoją interdyscyplinarność Tadeusz Kantor jest kojarzony różnie w zależności od środowiska – reżyser, scenograf, happener, malarz. Podobnie jest z twórczością plastyczną – malarstwo figuratywne lub metaforyczne, kolaż, asamblaż oraz rzeźby i instalacje. Jeżeli jednak doszukiwać charakterystycznego zwrotu czy cytatu dla artysty to chyba często używany w kompozycjach parasol znalazłby się najwyżej. Tym razem obiekt ten przeniesiony został tuszem i gwaszem na papier, pomijając zupełnie swoją asamblażową genezę. W groteskowym przedstawieniu parasol osłania starca obwieszonego dewocjonaliami. Propozycja Sopockiego Domu Aukcyjnego w cenie wywoławczej 10 000 zł.

Teresa Pągowska, Bez tytułu, 1987

W ofercie Sopockiego Domu Aukcyjnego znajduje się również monochromatyczna praca artystki znanej przede wszystkim z nieprawdopodobnego wyczucia koloru. Warto jednak zwrócić uwagę na tę pozycję, ze względu na intymność przedstawienia budowanego przez brak dosłowności, skrót i deformację w ujęciu ludzkiej postaci. Być może ta przedstawicielka nowej figuracji na papierze zawarła szkic swojej pracy malarskiej, odkrywając przy tym ekspresję swojej kreski wyrażonej piórkiem. Cena wywoławcza 4 000 złotych.

Jerzy Nowosielski, Abstrakcja, 1958

Mimo ogromnej popularności prac artysty na rodzimym rynku nieczęsto udaje się odnaleźć abstrakcyjne kompozycje Nowosielskiego na aukcjach. Szkielet omawianego układu stanowią odrysowywane od linijki proste, które w swoim czasie miały być treningiem na wyzbycie się jego stylistycznych nawyków. Cienka, ciemna kreska ewoluowała i stała się rozpoznawalnym elementem ekspresji artysty. Oferta domu aukcyjnego Libra o estymacji 8000-11000 zł.

Władysław Strzemiński, Ludzie w okresie wojny [Bezrobotni, Trzy postacie, Ludzie z okresu wojny], 1939-45 r.

Bodajże najbardziej znany przedstawiciel polskiej sztuki awangardowej na świecie i wybitny teoretyk z czasów, kiedy sztukę odkrywano na nowo. Rozedrgane i zdeformowane sylwetki są szczególnie ujmujące, gdy ma się świadomość, że praca została stworzona w latach trwania okupacji. Estymacja pracy wynosi 70 000 – 120 000 zł  w Desa Unicum.

Jan Chwałczyk, Kompozycja geometryczna, 2002

Abstrakcja nurtu geometrycznego nie była najważniejszym zagadnieniem analizowanym przez artystę, który badał przede wszystkim zjawiska świetlne – widmo słoneczne i cienie. Jednak ciekawym wydaje się fakt, że zarówno ten obiekt jak i inne kompozycje geometryczne Chwałczyka były pochodną pracy nad charakterem światła. Linie przez niego prowadzone obijają się od wyrysowanych ram kompozycji zgodnie z jego naturą. Projekt stworzony w technice kolażu oraz długopis i flamastra dostępny w Desie Unicum o estymacji 3 000 – 4 000 zł .

Adam Radtke

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.