szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Projekt Wyspiańskiego zrealizowany po 126 latach

08.11.2018

Aktualności, Polska: wydarzenia

Przez 126 lat w archiwum przeleżał projekt kurtyny wg. Stanisława Wyspiańskiego, aby w tym roku zawisnąć nad sceną Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Przenieśmy się na chwilę do 1892 roku. Władze Krakowa ogłaszają otwarty konkurs na kurtynę do nowo powstałego Teatru Miejskiego. Zupełnie innowacyjna, bo nie zwijana, lecz podnoszona ponad scenę. Olbrzymia, gotowa do malowania lniana przestrzeń płótna kusi wielu młodych artystów mi. Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. Projekty młodych malarzy zostają jednak odrzucone, a zrealizowany zostanie projekt starszego kolegi -Henryka Siemiradzkiego.

Wyspiański od swojego debiutu w 1898r. związany był z krakowską instytucją, gdzie tworzył scenografię, inscenizował i aktywnie przyczyniał się do zmiany wizerunku teatru wśród ludzi. To właśnie tam wystawił swoje „Wesele”, a niedługo potem „Dziady” Adama Mickiewicza. Wyspiański aspirował też do roli dyrektora, ale przegrał konkurs z Ludwikiem Solskim.

Mimo wielkiego poświęcenia i tak silnej więzi z Teatrem, nie zostało w nim wiele śladów działalności artysty. Jedynie malowidło na ścianie w jednej z garderób oraz kilka kostiumów. Potwierdza to Krzysztof Głuchowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. J. Słowackiego: w Teatrze nie zachowało się prawie nic, co by wskazywało, że to Jego (Wyspiańskiego) dom i że na zawsze taki pozostanie. Stąd pomysł na wykorzystanie szkicu kurtyny Wyspiańskiego i jego realizację.

Projekt kurtyny nie był kompletnym dziełem, lecz szkicem. Ożywieniem i nadaniem rzeczywistych kształtów koncepcji mistrza, zajął się Tadeusz Bystrzak – malarz, scenograf, projektant wnętrz. Jego twórczość obejmuje zarówno malarstwo wielkoformatowe oraz sztalugowe, jak i wzornictwo szkła artystycznego. Staraliśmy się odtworzyć projekt Wyspiańskiego jak najwierniej, bez dodatków, ulepszeń i modyfikacji. Mistrza nie wypada przecież poprawiać – skomentował artysta.

Od października nową kurtynę można zobaczyć przed wybranymi spektaklami w krakowskim teatrze. Jest używana zamiennie ze swoją sławna poprzedniczką.

fot. góra: materiały Teatru im. J. Słowackiego, Dawid Kozłowski

PS

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.