szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Tamary Łempickiej najdroższym obiektem polskiego autora

13.11.2018

Aktualności, Świat: aukcje

La Musicienne z 1929 roku autorstwa Tamary Łempickiej uzyskał wartość 9,1 miliona dolarów i jest to najdrożej sprzedany obraz artystki w historii.

11 listopada w nowojorskim Christie’s odbyła się aukcja Impressionist and Modern Art Evening Sale z obrotem  wynoszącym 297 milionów dolarów, na której znalazł się obraz La Musicienne Tamary Łempickiej, przedstawiający kobietę z instrumentem w niebieskiej sukni na tle metropolii.

Być może na wartość dzieła wpłynęły jego intrygujące losy. Obraz przez 7 lat pozostawał w nieznanych rękach, gdyż został skradziony z Muzeum Sztuki Realizmu w Spanbroek w 2009 roku. W 2017 roku odnalazł go detektyw Artur Brand razem z pracą Salvatora Daliego. Praca Łęmpickiej znana jest również z tego, że pojawiła się w teledysku Madonny do piosenki „Vogue” z 1990 roku. Najdroższym sprzedanym do tej pory obrazem artystki był La reve (Rafaëla sur fond vert), który na aukcji Sotheby’s w 2011 roku uzyskał wartość 8,5 mln dolarów.

Tamara Łempicka (lub Tamara de Lempicka) urodziła się w 1898 roku w Moskwie, a wychowywała się w Warszawie. Artystka zawsze podkreślała swoje polskie korzenie od strony matki. Sfałszowała nawet metrykę, w której podała Warszawę za miejsce urodzenia. Studiowała na akademiach w Petersburgu oraz w Paryżu. Jej twórczość charakteryzowała postkubistyczna stylizacja w duchu estetyki art deco. Mimo dużego zainteresowania dziełami Łempickiej jej obrazy rzadko kiedy możemy zobaczyć na aukcjach.

Najwyższą cenę wieczoru na aukcji w Christie’s uzyskały lilie wodne Claude’a Moneta (1840-1926). Na drugim miejscu znalazł się Pablo Picasso z portretem swojej muzy i kochanki Marie-Thérèse Walter pt. La Lampe (1931), sprzedany za 29,6 miliona dolarów.

K.K

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017