szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Magritte oraz Schiele z nowymi rekordami cenowymi

15.11.2018

Aktualności, Świat: aukcje

Dzieło Le Principe du Plaisir z 1937 roku nadało nowy rekord belgijskiemu artyście René Magritte o wartości 26,8 miliona dolarów.

W domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Yorku 12 listopada odbyła się aukcja Impressionist & Modern Art Evening Sale przynosząc nowe rekordy cenowe oraz sprzedaż całkowitą o wartości 315,4 miliona dolarów. Najdroższym dziełem tego wieczoru był portret Edwarda Jamesa, angielskiego spadkobiercy amerykańskiej fortuny kolejowej, noszący tytuł Le principe du Plaisir (Zasada przyjemnosci) autorstwa René Magritte. Pomiędzy siedmioma kupcami toczył się gorący wyścig, obraz był szacowany na 15 milionów dolarów, ostatecznie został sprzedany za 26,8 miliona dolarów kolekcjonerowi, który poprosił o anonimowość. Tym samym pobito rekord wartości poprzedniego dzieła Magritte Imperium świateł z 1949 rok sprzedanego w Christie’s w 2017 roku który przyniósł wartość 20.5 milionów dolarów.

Egon Schiele, Dämmernde Stadt (Die Kleine Stadt II), 1913; źr: Sotheby's - rynekisztuka.pl

Egon Schiele, Dämmernde Stadt (Die Kleine Stadt II), 1913; źr. Sotheby’s – rynekisztuka.pl

Drugi rekord na tej aukcji padł dla pracy austriackiego artysty Egona Schiele o tytule Dämmernde Stadt (Die Kleine Stadt II) z 1913 roku uzyskując wartość 24,6 miliona dolarów. Praca została przyznana anonimowemu kolekcjonerowi. Dzieło to jest jednym z najpiękniejszych krajobrazów Schiele pozostawionych w prywatnych rękach, podobne prace można znaleźć głównie w kolekcjach muzealnych. Zjawiskowy widok miasta Krumau – miejsca urodzenia matki artysty – dokumentuje decydujący okres, w którym Schiele utrwala swój styl, po latach bycia w cieniu swojego mentora Gustava Klimta. Oprócz historyczno-artystycznego znaczenia, obraz wyróżnia się także osobliwą historią. Dämmernde Stadt został kupiony w 1928 r. przez Elsę Koditschek, młodą żydowską wdowę z Wiednia. W czasie prześladowań nazistów, po aneksji Austrii III Rzeszy w 1938 r., Elsa została zmuszona do sprzedania pracy za dług wdzięczności wobec osoby, która pomogła jej przetrwać.

René Magritte to belgijski malarz reprezentujący ciekawą odmianę surrealistycznego malarstwa. Na jego twórczość wpływ miały jego wspomnienia z dzieciństwa i wydarzenia życiowe. Na obrazach artysty często widać atrybuty takie jak klatki, trumny czy nagrobki. Matka artysty popełniła samobójstwo, rzucając się do rzeki Sambry. Podobno młody Magritte nie widział ciała, a jej twarz okryta była nocną koszulą. To wydarzenie przyczyniło się do przedstawiania przez artystę postaci z nakrytymi głowami, z niewidoczną twarzą. Na obrazie Le Principe du Plaisir zamiast głowy widnieje okrągła plama światła, ognista kula przypominająca słońce lub gwiazdę, i co ciekawe nie widać oblicza modela a wiadome jest, kogo przedstawia. Artysta w ten sposób skrywa tajemnicę konkretnej osobowości i wzbudza ciekawość u odbiorcy. Twórczość René Magritte jest wielką inspiracją dla współczesnych artystów m.in. dla Rafała Olbińskiego.

il. góra: [kadr] René Magritte, Le principe du Plaisir, 1937; źr. Sotheby’s

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.