szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Całe miasto Dalego

16.11.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Włoskie miasto Matera, wybrane Europejską Stolicą Kultury 2019, będzie przestrzenią prezentacji dzieł surrealistycznego artysty Salvadora Dalego.

Matera, miasto mieszczące się w regionie Basilicata w południowych Włoszech składa hołd artyście organizując wystawę open air Salvador Dalí – La persistenza degli Opposti (pol. Trwałość przeciwieństw). Kuratorem przedsięwzięcia jest Beniamino Levi prezydent Dali Universe. Wystawa zaprezentuje instalacje kilku dzieł artysty na placach i ulicach w historycznej części miasta zwanej Sassi oraz około 150 mniejszych dzieł artysty w kompleksie Madonna delle Virtù, w którym zainaugurowane zostanie wydarzenie 1 grudnia 2018 roku. Obiekty będzie można oglądać w przestrzeni miejskiej przez cały 2019 rok.

Ta wystawa to podróż tematyczna, która zabierze nas w głąb psychologii i inspiracji Salvadora Dalego. Przez magiczny spacer wśród instalacji dzieł artysty oraz prezentacje prac i mebli Dalego jak również poprzez multimedialne eksponaty. Jak mówi Beniamino Levi – Podróż ta wprowadzi nas w wielozmysłową ścieżkę i pobudzi wiele emocji . Porównując tę wystawę do wszystkich poprzednich poświęconych Dalemu, jest ona wyjątkowa i wysoce innowacyjna. Hologramy, wirtualna rzeczywistość i projekcja 3D będą budziły zainteresowanie szerszej publiczności.

Dali Universe prowadzona jest przez Beniamino Levi, handlarza dziełami sztuk i włoskiego kolekcjonera. Poświęcił on całe życie na kolekcjonowaniu dzieł Salvadora Dalego, a zaczęło się to od otwarcia w 1955 roku Galleria Levi w Mediolanie. Ponadto Beniamino Levi jest uznawany na całym świecie za eksperta od Sztuki Nowoczesnej. Kolekcja Dali Universe dziś po 40 latach od założenia, posiada największą kolekcję rzeźb, prac, mebli, gwaszy, autografów oraz szklanych przedmiotów i wiele innych rzeczy artysty. Jest to najważniejsza kolekcja na świecie dzieł Salvadora Dalego.

fot. góra: GQItalia

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.