szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Cudowna podróż” czyli kontrowersyjna wystawa przed katarskim szpitalem

20.11.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

W tym tygodniu przed nowoczesnym szpitalem położniczym Sidra Medicine w stolicy Kataru, powstała kontrowersyjna instalacja o tytule „Cudowna podróż” (The Miraculous Journey), przedstawiająca 14 etapów rozwoju płodu. Jej autorem jest nikt inny jak sam Damien Hirst.

Wystawa składająca się z 14 olbrzymich rzeźb znajduje się na placu przed głównym wejściem do szpitala w Dosze, stolicy Kataru. Kolejne etapy wzrostu płodu zwieńcza końcowa figura prezentująca 14 – metrową powstać noworodka. Kontrowersja jaka otacza wystawę od chwili odsłonięcia, to jedynie narzędzie, które ma za zadanie wywołać debatę i zmusić do refleksji. Nie oczekujemy, że rzeźby wszystkim się spodobają. Nie oczekujemy, że wszyscy je zrozumieją. Stanęły tu, by wywołać debatę. Wierzymy, że odzwierciedlają misję szpitala Sidra, czyli opiekę nad kobietami i dziećmi – komentuje Layla Ibrahim Bacha, specjalistka z dziedziny sztuki w Qatar Foundation, do której należą statuy.

Entuzjastom sztuki nazwisko Hirst z pewnością nie jest obce. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów awangardowych na świecie. Właśnie on stoi za wzbudzającym często skraje emocje cyklem „Natural History”, który przedstawia martwe, spreparowane zwierzęta zanurzone w formalinie. Kolekcja „płodów” po raz pierwszy została odsłonięta już w październiku 2013 roku, jednak bardzo szybko zniknęła. Oficjalnie mówiło się o potrzebie zabezpieczenia rzeźb przed pracami budowlanymi, jednak dziś wiadomo, że chodziło o oburzenie wśród internautów. Były to pierwsze zupełnie nagie postaci w sztuce Bliskiego Wschodu wystawione na widok publiczny. Choć przez 5 lat sporo się zmieniło, dla rozwiania wszelkich niedomówień zatrudniono chłopca, który podczas tegorocznego otwarcia wystawy odczytał wersety Koranu poświęcone stworzeniu życia.

Nowoczesna placówka medyczna znana jest z zamiłowania do sztuki. Zarówno na szpitalnych korytarzach jak i w bliskim otoczeniu budynku znajduje się wiele dzieł sztuki, stworzonych przez wybitnych artystów z całego świata.

fot. góra: Damien Hirst, The Miraculous Journey; źr. CNN

PS

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.