szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Dzieło Mirosława Bałki na aukcji w Christie’s

22.11.2018

Aktualności, Świat: aukcje

Mirosław Bałka to jedyny polski artysta, który znajdzie się na aukcji Post-War & Contemporary Art w Christie’s. 

Aukcja Post-War & Contemporary Art będzie miała miejsce 26 i 27 listopada w amsterdamskim Christie’s. Wśród dzieł artystów z całego świata m.in. Sol LeWitt, Ellsworth Kelly, Karel Appel znajduje się jedno polskie dzieło autorstwa Mirosława Bałki. Jest to instalacja wykonana w 1996 roku ze stali i linoleum, dzieło nie posiada tytułu. Wymiary to 190 x 60 x 70 cm. Estymacja pracy ustalona jest między 12 tysięcy euro a 16 tysięcy euro. 

Mirosław Bałka studiował rzeźbę na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Interesuje się również filmem eksperymentalnym oraz rysunkiem. Jego prace znajdują się w największych międzynarodowych kolekcjach. Bałka parokrotnie reprezentował Polskę m.in. w 1993 roku na Biennale Sztuki w Wenecji. W 1995 roku otrzymał „Paszport Polityki” w dziedzinie sztuk wizualnych. Obecnie jest członkiem Akademie der Künste w Berlinie. Jest twórcą Pracowni Działań Przestrzennych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu  oraz na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie pracuje.

We wczesnych pracach artysty widoczne jest przedstawianie figury ludzkiej, natomiast później zainteresował się przedmiotami bardziej abstrakcyjnymi o kształtach prostych figur geometrycznych wykonując je z przedmiotów codziennego użytku. W jego dziełach widoczna jest problematyka wyobcowania, samotności i wszechogarniającego poczucia niepokoju. Największą do tej pory wystawą monograficzną Mirosława Bałki była wystawa Mirosław Bałka: Nerw. Konstrukcja na przełomie 2015/2016 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi. Zaprezenotwane były prace powstałe na przestrzeni ponad trzech dekad artysty.

Post-War & Contemporary Art jest to aukcja która od 2010 roku odbywa się dwa razy w roku w Londynie, Nowym Yorku, Paryżu i Amsterdamie. Prezentowane są na niej dzieła artystów tworzących od 1945 roku do 1970 roku oraz współczesnych artystów.

KK

 

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.