szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Alfreda Wierusza Kowalskiego pobił rekord w Sopockim Domu Aukcyjnym

27.11.2018

Aktualności, Polska: aukcje

Obraz Rekwizycja z 1875 roku polskiego artysty Alfreda Wierusza Kowalskiego został sprzedany za ponad milion złotych.

W Sopockim Domu Aukcyjnym 24 listopada odbyła się Aukcja Dzieł Sztuki gdzie zostało sprzedanych 106 dzieł wybitnych polskich artystów XIX i XX wieku. Rekordową kwotą tego dnia osiągnął obraz Rekwizycja z 1875 roku Alfreda Wierusza Kowalskiego, za którego klient ostatecznie zapłacił 1,2 miliona złotych. Jest to jeden z niewielu obrazów w historii polskiego rynku sztuki, sprzedany za ponad milion złotych. Poprzedni rekord w Sopockim Domu Aukcyjnym należał do Józefa Chełmońskiego Jarmark na Kresach który sprzedano za 980 tys. złotych.

Przedstawienie Rekwizycji znalazło się również w 1876 roku na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” w formie drzeworytniczej reprodukcji, a później sam obraz znajdował się w kolekcji prywatnej w Stanach Zjednoczonych. Być może to miało wpływ na ostateczną rekordową cenę, gdzie cena wywoławcza dzieła wynosiła 450 tysięcy złotych. Artysta malując farbami olejnym na płótnie ten obraz przedstawił temat ikonograficzny, w którym nawiązuje do kultury sarmackiej, widoczne jest to po kostiumach ukazanych postaci. Malarz zachwyca mistrzowsko opanowaną anatomią budowy ciała zwierząt oraz skrótami perspektywicznymi jak również doskonałą kompozycją. Rekwizycja to świetny dowód na talent i twórczość niezbyt popularnego Alfreda Wierusza Kowalskiego.

Alfred Wierusz-Kowalski był przedstawicielem realizmu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, następnie był honorowym profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Uczył się pod kierunkiem znakomitych artystów, jak pisał historyk sztuki Andrzej Ryszkiewicz: Najciekawiej w wielkim dorobku Wierusza Kowalskiego rysują się kompozycje najwcześniejsze, powstałe w orbicie malarskich doświadczeń Maksa Gierymskiego i Brandta, włączające się w warszawsko-monachijski nurt małomiasteczkowego realizmu i rodzajowości.

Il. Alfred Wierusz-Kowalski Rekwizycja 1876; źr. Sopocki Dom Aukcyjny

KK

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.