szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Kryształowa gwiazda Daniela Libeskinda ozdobiła choinkę Rockefeller Center

29.11.2018

Aktualności, Ciekawostki, Świat: wydarzenia

Wczoraj pierwszy raz na placu w Rockefeller Center na Manhattanie zabłysnęła gwiazda Swarovskiego zaprojektowana przez Daniela Libeskinda. 

Projekt Libeskinda składa się z 70 kolczastych żarówek pokrytymi od wewnętrznej strony kryształami Swarovskiego, których w sumie jest trzy miliony. Ponadto w całą instalację wkomponowane są światełka LED. Źródło światła zlokalizowane jest w środku gwiazdy, do którego zamontowane są świecące kolce. Kryształowy projekt waży ponad 40 kg.  Dzieło powstawało aż dwa lata i jak mówił sam architekt to bardzo skomplikowany obiekt… 

Daniel Libeskind to architekt polsko-żydowskiego pochodzenia, który zaprojektował budynki na całym świecie m.in. London Metropolitan University Graduate Centre, Muzeum Żydowskie w Berlinie i San Francisco, a ostatnio Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Wilnie. Jest on także architektem apartamentowca Złota 44 w Warszawie. Jego budowle charakteryzują się dekonstruktywizmem, czyli krzywoliniowymi kształtami, które służą celowemu zaburzeniu i przemieszczeniu konstrukcji szkieletowej oraz brył budynków.

Choinka Rockefeller Center jest to najbardziej rozpoznawalna choinka na świecie, stała się ważniejsza nawet od tej w Waszyngtonie. Jest to świąteczne wydarzenie, gdzie ceremonię włączenia lampek transmituje wiele stacji telewizyjnych. W wydarzeniu bierze udział nawet sam burmistrz Nowego Jorku. Po raz pierwszy świąteczne drzewko przy Rockefeller Center zostało ustawione w 1933 roku.

fot. góra: dezeen.com

KK

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.