szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieło Fangora najdrożej sprzedanym obrazem w Polsce

30.11.2018

Aktualności, Polska: aukcje

Na wczorajszej aukcji sztuki współczesnej obraz Wojciecha Fangora M39 został wylicytowany za kwotę 4 mln złotych, co czyni go najdrożej sprzedanym obrazem na polskim rynku.

W czwartek, 29 listopada w Domu Aukcyjnym DESA Unicum wystawiono do licytacji obraz Wojciecha Fangora, którego estymację ustalono między 2,2 a 2,4 mln złotych. Po ośmiu długich minutach przebijania, cena pracy zatrzymała się na kwocie 4 mln złotych. Ostatecznie, wliczając prowizję oraz droit de suite, klient zapłaci za M39 4 720 000 złotych.

Tym samym, dzieło Fangora stało się najdrożej sprzedanym obrazem na polskim rynku, pobijając ustanowiony ledwo rok temu rekord Macierzyństwa Stanisława Wyspiańskiego. Pastel Wyspiańskiego wylicytowany został za 3,7 mln złotych, a nabywca ostatecznie zapłacił 4 366 000 złotych.

M39 to jedna z nielicznych prac artysty, w których autor zbudował kompozycję w oparciu o motyw rozety. Z pewnością na cenę dzieła miał wpływ jego rozmiar, bok kwadratowego płótna ma ponad 2 metry. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że obraz wystawiany był m.in w Guggenheim Museum w Nowym Jorku, zresztą Fangor specjalnie przygotował tę pracę i kilka innych prac do Guggenheima, na swoją indywidualną wystawę w 1970 roku.

A.R

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017