szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Dzieło Fangora najdrożej sprzedanym obrazem w Polsce

30.11.2018

Aktualności, Polska: aukcje

Sklep rynekisztuka

Na wczorajszej aukcji sztuki współczesnej obraz Wojciecha Fangora M39 został wylicytowany za kwotę 4 mln złotych, co czyni go najdrożej sprzedanym obrazem na polskim rynku.

W czwartek, 29 listopada w Domu Aukcyjnym DESA Unicum wystawiono do licytacji obraz Wojciecha Fangora, którego estymację ustalono między 2,2 a 2,4 mln złotych. Po ośmiu długich minutach przebijania, cena pracy zatrzymała się na kwocie 4 mln złotych. Ostatecznie, wliczając prowizję oraz droit de suite, klient zapłaci za M39 4 720 000 złotych.

Tym samym, dzieło Fangora stało się najdrożej sprzedanym obrazem na polskim rynku, pobijając ustanowiony ledwo rok temu rekord Macierzyństwa Stanisława Wyspiańskiego. Pastel Wyspiańskiego wylicytowany został za 3,7 mln złotych, a nabywca ostatecznie zapłacił 4 366 000 złotych.

M39 to jedna z nielicznych prac artysty, w których autor zbudował kompozycję w oparciu o motyw rozety. Z pewnością na cenę dzieła miał wpływ jego rozmiar, bok kwadratowego płótna ma ponad 2 metry. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że obraz wystawiany był m.in w Guggenheim Museum w Nowym Jorku, zresztą Fangor specjalnie przygotował tę pracę i kilka innych prac do Guggenheima, na swoją indywidualną wystawę w 1970 roku.

Przeczytaj wywiad z największym kolekcjonerem dzieł Fangora Andrzejem Kendą w magazynie RiSz: https://publikacje.rynekisztuka.pl/…/magazyn-risz-4-20…/

A.R

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.