szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Dwa wyjątkowe obrazy Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie

04.12.2018

Aktualności, Polska: wydarzenia

W 111. rocznicę śmierci wybitnego polskiego malarza Stanisława Wyspiańskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie postanowiło zaprezentować dwa wyjątkowe obrazy jego autorstwa.

28 listopada w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się uroczyste przekazanie Muzeum Narodowemu w Krakowie dwóch dzieł tj. Autoportret z 1897 roku i Portret doktora Jana Raczyńskiego z 1904 roku autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Wzięli w nim udział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej.

Autoportret z 1897 roku wykonany jest techniką pastelową i przedstawia wizerunek artysty, który spogląda na widza błękitnymi oczami. Wyspiański ukazał siebie na neutralnym tle i zastosował niezwykle bliski kadr pozwalający skoncentrować się na psychice portretowanego. Roku 1897 był przełomowym czasem w twórczości malarza powstały wtedy Skarby Sezamu, Moczar i Zamki na lodzie oraz jego słynne wielkoformatowe pastelowe kompozycje.

Wyspiański stworzył bardzo mało autoportretów, natomiast powstawały one w ważnych momentach jego życia i miały zawsze charakter symboliczny. Pierwsze autoportrety zostały wykonane przez artystę w szkicowniku w roku 1890, podczas podróży artysty po Europie; następnie portret z 1903 r. który został wybrany przez Wyspiańskiego i złożony w depozyt do Muzeum Narodowego w Krakowie z myślą o stworzeniu tu kolekcji swych najwartościowszych dzieł czy „młodopolski” portret małżeński z Teofilą.

Autoportret z 1897 roku był w posiadaniu polskiego pisarza Ferdynanda Hoesicka i prawdopodobnie w roku 1902 można było zobaczyć obraz w formie ilustracji tekstu poświęconego właśnie Wyspiańskiemu w dodatku Życie i Sztuka do czasopisma Kraj. Po 1907 roku Autoportret wspominany był dwukrotnie w literaturze. Tak jak mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie: Zwłaszcza pierwszy obraz jest niezwykle cenny dla polskiego dziedzictwa i dla naszej kolekcji. W polskich zbiorach istnieje tylko 10 autoportretów Wyspiańskiego – ten jest jedenasty i piąty z wykonanych w technice pastelu. Co więcej, autoportret ten nigdy nie był pokazywany publicznie, dotychczas znaliśmy go tylko ze zdjęć. Można wręcz powiedzieć, że został cudownie odnaleziony.

Stanisław Wyspiański, Portret doktora Jana Raczyńskiego, 1904; źr. dziennikpolski - rynekisztuka.pl

Stanisław Wyspiański, Portret doktora Jana Raczyńskiego, 1904; źr. dziennikpolski

Drugi obraz Portret doktora Jana Raczyńskiego z 1904 roku przedstawia znajomego artysty, lekarza pediatrę Jana Rudolfa Raczyńskigo, był to mąż Marii, córki Stanisława i Elizy Pareńskich, wielkich miłośników sztuki Stanisława Wyspiańskiego. W roku powstania dzieła czyli 1904, Raczyński poślubił Marię z domu Pareńską. Przedstawiony portret jest ukazany w podobnym ujęciu co Autoportret artysty, czyli bardzo bliski kadr, niebieskie oczy patrzące na widza i neutralne tło oraz szkicowo potraktowana sylwetka, dzięki której uwagę przyciąga wyraz twarzy portretowanego. Ekspresji obrazu nadaje linia artysty, dzięki której kolor i modelunek są traktowane drugoplanowo.

Dzieła Stanisława Wyspiańskiego będzie można niedługo zobaczyć, jak mówi minister kultury prof. Piotr Gliński: Prezentowany dziś portret będzie jednym z najważniejszych eksponatów wystawy „Wyspiański. Nieznany”, którą Muzeum Narodowe w Krakowie otworzy 15 stycznia 2019 roku, w 150. rocznicę urodzin artysty.

il. góra: Stanisław Wyspiański, Autoportret, 1897; źr. MNK

KK

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.