szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Skradziony obraz Renoira z domu aukcyjnego Dorotheum

05.12.2018

Aktualności, Magazyn, Świat: wydarzenia

W wiedeńskim domu aukcyjnym Dorotheum dnia 26 listopada został skradziony impresjonistyczny pejzaż Golfe, Mer, Falaises Vertes z 1895 roku autorstwa Pierre’a-Augusta Renoira. Wartość dzieła szacowana była na 120 000 – 160 000 euro i 28 listopada miało zostać wylicytowane na aukcji Modern Art Sale w Dorotheum.

Według policji kradzież obrazu Renoira była profesjonalna. Wideo z monitoringu wskazuje na trzech mężczyzn, którzy po wyjęciu dzieła z ram rozdzielili się i opuścili różne wyjścia, dwoje z nich niosło torby na zakupy. Policja nie udziela informacji, w jaki sposób został usunięty obraz z ramy, z obawy przed pojawieniem się naśladowców. Według oficjalnego oświadczenia Dorotheum, jest to pierwszy w historii obraz skradziony z tego domu aukcyjnego.

Jak podaje portal Artnet obraz ten został sprzedany w Sotheby’s w 1996 roku za 56 tysięcy dolarów amerykańskich. W rejestrze utraconych dzieł znajdują się 393 obrazy Renoira i  30 więcej fałszywych jego dzieł. W 2000 roku skradziono dwa obrazy Renoira w Muzeum Narodowym w Sztokholmie, które szczęśliwie po paru latach udało się odzyskać. Oprócz tego, według Davida Normana, prywatnego handlarza dziełami sztuki w Nowym Jorku, wiele małych, wybitych prac Renoira były często wycinane z większych płócien, z prac olejnych pozostawionych w posiadłości artysty. Ponadto dodaje: to okropne, że dzieło Renoira zostało skradzione, ale nie sądzę, że zostanie to zauważone przez społeczność kolekcjonerską.

Nielegalny handel dziełami sztuki jest zyskownym biznesem dla zorganizowanych grup przestępczych. Według Interpolu, który posiada bazę danych skradzionych prac, na początku marca było ich ponad 50 tys.

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.