szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowy rekord za dzieło Tadeusza Kantora w Christie’s

07.12.2018

Aktualności, Świat: aukcje

Wczoraj w domu aukcyjnym w Christie’s w Paryżu odbyła się aukcja Post-war and contemporary art – vente du jour, na której dzieło Tadeusza Kantora zostało sprzedane za ponad 247 tys. euro. Jest to rekordowa suma za dzieło tego artysty.

Dzieło nosi tytuł Emballages, objets, personnages n. 5, wykonane zostało w Krakowie w 1968 roku w technice olejnej i kolażu z drewna na płótnie. Dom aukcyjny Christie’s estymacje dzieła ustalił na 15 – 20 tys. euro, natomiast wylicytowana cena okazała się o wiele wyższa, bo 247,500 euro (wraz z opłatą aukcyjną), co daje około milion złotych. Tym sposobem pobito rekord poprzedniego dzieła Kantora Egzekucja według Goi z 1970 roku, który został sprzedany w domu aukcyjnym Desa w grudniu 2017 roku osiągając 187 tys. euro.

Tadeusz Kantor był jednym z przedstawicieli taszyzmu oraz twórcą awangardy. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadził teatr awangardowy Criot 2, jedno z najbardziej znanych jego przedstawień to Umarła Klasa z 1975 roku. Tworzył happeningi, kolaże oraz inne obiekty sztuki.

il. góra: Tadeusz Kantor, Post-war and contemporary art – vente du jour, 1968; źr. Christie’s

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017