szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Nowy rekord za dzieło Tadeusza Kantora w Christie’s

07.12.2018

Aktualności, Świat: aukcje

Wczoraj w domu aukcyjnym w Christie’s w Paryżu odbyła się aukcja Post-war and contemporary art – vente du jour, na której dzieło Tadeusza Kantora zostało sprzedane za ponad 247 tys. euro. Jest to rekordowa suma za dzieło tego artysty.

Dzieło nosi tytuł Emballages, objets, personnages n. 5, wykonane zostało w Krakowie w 1968 roku w technice olejnej i kolażu z drewna na płótnie. Dom aukcyjny Christie’s estymacje dzieła ustalił na 15 – 20 tys. euro, natomiast wylicytowana cena okazała się o wiele wyższa, bo 247,500 euro (wraz z opłatą aukcyjną), co daje około milion złotych. Tym sposobem pobito rekord poprzedniego dzieła Kantora Egzekucja według Goi z 1970 roku, który został sprzedany w domu aukcyjnym Desa w grudniu 2017 roku osiągając 187 tys. euro.

Tadeusz Kantor był jednym z przedstawicieli taszyzmu oraz twórcą awangardy. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadził teatr awangardowy Criot 2, jedno z najbardziej znanych jego przedstawień to Umarła Klasa z 1975 roku. Tworzył happeningi, kolaże oraz inne obiekty sztuki.

il. góra: Tadeusz Kantor, Post-war and contemporary art – vente du jour, 1968; źr. Christie’s

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.