szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Anish Kapoor wygrał z największym stowarzyszeniem strzeleckim na świecie

10.12.2018

Aktualności, Ciekawostki

Brytyjski artysta Anish Kapoor w czerwcu bieżącego roku pozwał NRA (National Rifle Association – Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki) za pojawienie się jego pracy Cloud Gate w spocie reklamowym promującym przemoc oraz posiadanie broni. 6 grudnia artysta wydał oświadczenie z rozwiązaniem sporu i jego wygraną.

Anish Kapoor jest przeciwny posiadaniu broni w USA i potępia działania NRA. W jednominutowym spocie reklamowym NRA pt. The Clenched First of Truth emitowanym w sierpniu zeszłego roku, zostało użyte jego dzieło. Artysta domagał się odszkodowania za naruszanie jego praw autorskich oraz oskarżył stowarzyszenie o wzbudzanie strachu i nienawiści, jak sam mówi: odrażające wideo, które ma na celu promowanie strachu, wrogości i podziału w amerykańskim społeczeństwie. W oświadczeniu z dnia 6 grudnia, Kapoor oznajmił, że osiągnął pozasądowe rozstrzygnięcie i jego praca została usunięta ze spotu. Artysta nakazuje również NRA zapłacenia miliona dolarów na rzecz ofiar przemocy z użyciem broni palnej.

Cloud Gate to jedna z najbardziej znanych rzeźb Kapoora. Znajduje się w Millenium Park w Chicago i została wykonana w 2006 roku. Ze względu na swój kształt potocznie znana jest jako the bean czyli fasola. Inspiracją dla artysty była forma płynnej rtęci. Dzieło wykonane zostało z płyt ze stali nierdzewnej, a jej wypolerowana powierzchnia odbija i zniekształca panoramę miasta, natomiast od spodu rzeźby odbicia są zwielokrotnione co daje efekt wyjątkowych odblasków.

fot. góra: Anish Kapoor, Cloud Gate, 2006; źr. anishkapoor.com

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.