szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieła polskich artystów na zagranicznych aukcjach

11.12.2018

Aktualności, Świat: aukcje

Wojciech Fangor, Władysław Czachórski i Aleksander Rycerski to artyści, których dzieła pojawiły się na aukcjach w renomowanych domach aukcyjnych, a mianowicie w Christie’s i Sotheby’s.

Wojciech Fangor, bez tytułu, 1975; źr. Christie's

Wojciech Fangor, bez tytułu, 1975; źr. Christie’s

Internetowa aukcja First Open Online: Post-War and Contemporary Art w nowojorskim Christie’s trwa od tygodnia. Prezentowane są 252 obiekty. Wśród artystów m.in. takich jak Tom Wesselmann, Andy Warhol, Ray Johnson, znajduje się Wojciech Fangor i jego dwa dzieła: M67 z 1970 roku oraz bez tytułu z 1975 roku. Pierwsza praca M67 to kwadratowe płótno prezentujące, w stylu charakterystycznym dla artysty, op-artkowskie „koło”. Dzieło wykonano w technice olejnej w kolorystyce niebiesko-szarej o wymiarach 101.6 x 101.6 cm. Estymacja dzieła to 100 tys. – 150 tys. dolarów. Kolejny prezentowany na aukcji obraz Fangora to nietypowe dzieło dla twórczości artysty. Praca bez tytułu, została wykonana techniką olejną na dwóch połączonych płótnach i jest o wymiarach 152.4 x 152.4 x 10.2 cm. Artysta zastosował tutaj technikę puentylizmu – zagęszczone różnobarwne punkty, która jest charakterystyczna dla neoimpresjonizmu.  Estymacja tego dzieła jest niższa od poprzedniego, bo 40 tys – 60 tys dolarów.

W londyńskim Sotehby’s na jutrzejszej aukcji 19th Century European Paintings zostanie zaprezentowanych 94 obiekty, w tym dzieło Cleopatra Władysława Czachórskiego oraz Maria Magdalena z 1865 roku autorstwa Aleksandra Rycerskiego. Wojciech Czachórski znany jako malarz pięknych kobiet, jego prace charakteryzują się detalami, drobiazgowością. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, na której uczyli się najważniejsi artyści polscy m.in. Jan Matejko. Inspiracją dla artysty były również dramaty szekspirowskie. Jego obraz olejny na płótnie pt. Cleopatra to portret, którego cena estymacyjna to około 13 tys. – 20 tys. dolarów.

Aleksander Rycerski, Maria Magdalena, 1865; źr. Christie's

Aleksander Rycerski, Maria Magdalena, 1865; źr. Christie’s

Aleksander Rycerski to malarz, który tworzył obrazy o tematyce głównie religijnej, malował również portrety oraz postacie o charakterze rodzajowym. Pracował jako konserwator w kościołach. Uczył się u Ksawerego Kaniewskiego i Rafała Hadziewicza. Jego kolegą był Wojciech Gerson. Kopiował i konserwował prace z kolekcji mecenasa sztuki Tomasza Zielińskiego. Artysta przyczynił się do utworzenia Towarzystwa Sztuk Pięknych w XIX wieku. Maria Magdalena szacowana jest na około 53 tys. – 79 tys. dolarów.

il. góra: Władysław Czachorski, Cleopatra; źr. Sotheby’s

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.