szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Portret Włoszki Olgi Boznańskiej sprzedany za ponad milion złotych

14.12.2018

Aktualności, Polska: aukcje

Wczoraj, 13 grudnia w Desa Unicum odbyła się aukcja Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie. Wylicytowane zostały prace m.in. Jacka Malczewskiego, Wojciecha Gersona, Zofii Stryjeńskiej czy Józefa Brandta.

Prawdziwą rewelacją aukcji był jednak obraz Olgi Boznańskiej sprzedany za 1 mln 100 tys. złotych, gdzie wartość dzieła była szacowana przez dom aukcyjny na 500 tys. a 800 tys. złotych. Dzieło Boznańskiej to Portret Włoszki powstały w 1902 roku, wykonany w technice olejnej na tekturze. Charakteryzuje go lekkość, która jest widoczna w pierwszych paryskich portretach Boznańskiej. Po 120 latach, obraz pierwszy raz pojawił się w Polsce, właśnie w domu aukcyjnym Desa Unicum. Od czasu powstania znajdował się w prywatnych rękach w Paryżu, a następnie w kolekcjach sztuki we Włoszech. Dla Boznańskiej Portret Włoszki był ważnym dziełem. Archiwalne zdjęcia pokazują, że portret zajmował uprzywilejowane miejsce w pracowni artystki. Również często eksponowała go na wystawach. Prezentowany był w Wiedniu, Londynie, na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 roku oraz pojawił się wśród dwudziestu obrazów artystki na Biennale w Wenecji w 1938 roku. Ponadto za pracę otrzymała Grand Prix.

Innym cenionym klasykiem na aukcji był Jacek Malczewski. Na aukcji zaprezentowane zostały cztery jego dzieła: Portret Wojciecha Kossaka z Belloną 1903 r., Zadumanie. Na ganku w Lusławicach 1920 r., Autoportret z Thanatosem 1916 r., Portret mężczyzny przy pianinie (Tadeusz Błotnicki?) 1901 r. Największą wartość uzyskał Portret Wojciecha Kossaka z Belloną, a mianowicie 850 tys. złotych. Na tym olejnym dziele, poprzez alegorie rzymskiej bogini wojny, artysta odnosi się do zawodu Kossaka oraz symbolizuje malarza jako rycerza w służbie ojczyzny i sztuki. Co ciekawe, za tą samą kwotę – 850 tys. złotych, zostało wylicytowane dzieło Polowanie z 1907 r. autorstwa Józefa Brandta.

Tego wieczoru wysoką cenę, osiągnął również obraz z 1924-25 roku pt. Kobieta z jabłkiem artysty Eugeniusza Żaka, został sprzedany za 420 tys. złotych.

Na aukcji zostało sprzedanych 48 obiektów, a obrót wyniósł około 8 mln 500 tys. złotych.

il. góra: Olga Boznańska, Portret Włoszki, 1902; źr. Desa

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.