szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Ranking najdrożej sprzedanych rzeźb na aukcjach w 2018 roku

19.12.2018

Magazyn, Świat: aukcje

Jakie rzeźby były najchętniej kupowane w 2018 roku? Które osiągnęły najwyższą wartość? Jacy artyści w 2018 roku byli najbardziej doceniani na aukcjach? Aby odpowiedzieć na te pytania, przyjrzymy się najlepszym wynikom aukcji rzeźb w 2018 roku.

Miejsce 1 – Constantin Brancusi

Najwyższy wynik w historii aukcji 2018 roku należy do Constantina Brancusi. W nowojorskim Christie’s 15 maja 2018 roku za rzeźbę artysty La jeune fille sophistiquée (Portret de Nancy Cunard) zapłacono aż 71 milionów dolarów. Rzeźba Constantina Brancusi to polerowany i pozłocony brąz na białej marmurowej podstawie, stworzony w 1928 roku. Jego szlachetne wykończenie z dynamicznymi i kontrastującymi kształtami charakteryzuje Nancy Cunard , działaczka polityczna i redaktorka, która opowiadała się za równością rasową i prawami obywatelskimi w Stanach Zjednoczonych.

Miejsce 2 – Jeff Koons

Jeff Koons, Play-Doh, 1994-2012; źr. Christie's / rynekisztuka.pl

Jeff Koons, Play-Doh, 1994-2012; źr. Christie’s

W rankingu 10-ciu najlepiej sprzedanych rzeźb w 2018 roku wpośród historycznych artystów znalazł się jeden współczesny artysta Jeff Koons, który cały czas tworzy zaskakujące obiekty w przestrzeni publicznej. W maju bieżącego roku w nowojorskim Christie’s, za jego gigantyczną rzeźbę Play-Doh przypominającą ciastolinę, zapłacono około 23 miliony dolarów. Takim sposobem artysta zajął 2 miejsce w rankingu. Natomiast na rynku aukcyjnym artysty widoczny jest ogólny spadek. Roczne obroty Koonsa wynoszą około 32 miliony dolarów w porównaniu z 89 milionami dolarów sprzed 10 lat, a jego indeks cen spadł o 27 punkty w ciągu roku.

Miejsce 3 – Henri Matisse

Henri Matisse, Nu allongé I (Aurore), 1930; źr. phillips.com / rynekisztuka.pl

Henri Matisse, Nu allongé I (Aurore), 1930; źr. phillips.com

Trzecim najdrożej sprzedanym dziełem jest  Nu allongé I (Aurore) autorstwa francuskiego artysty Henri Matissea, powszechnie uważanego za giganta sztuki współczesnej obok przyjaciela i rywala Pabla Picassa. Dnia 8 marca 2018 roku podczas aukcji w domu aukcyjnym Philips w Londynie obiekt zyskał około 20 milionów 530 tys. dolarów. Kwota ta okazała się być drugim najlepszym wynikiem w historii Matisse. Dzieło wykonane w 1930 roku, było już wcześniej licytowane, a mianowicie w 2001 roku, w nowojorskim Phillips uzyskało wtedy 9,6 mln dolarów. Nu allongé I (Aurore) wystawiane było w Paryżu w 1913 roku oraz w Nowym Yorku w 1915 roku.

Pozostałe miejsca dla Alexandra Caldera, Alberta Giacomettiego oraz Aguste Rodina

Alberto Giacometti, Le chat, 1951; źr. Christie’s / rynekisztuka.pl

Alberto Giacometti, Le chat, 1951; źr. Christie’s

Czwarte miejsce w rankingu to obiekt, który na aukcji w Christie’s uzyskał około 18 milionów dolarów. Rzeźba ta nosi tytuł Feuilles Blanches i składa się z podczepionych na drutach blach metalowych. Jej autorem jest Alexander Calder. Lista najdrożej sprzedanych dzieł 2018 w znacznej mierze wypełniona jest pracami szwajcarskiego artysty Alberto Giacometti. Jego prace zajmują 5 i 6 pozycję oraz trzy ostatnie miejsca. Jest to 5 obiektów sprzedanych powyżej 10 milinów dolarów. Rzeźby Giacomettiego należą do najbardziej pożądanych na świecie, podobnie jak dzieła Picasso lub Warhola. Giacometti pozostaje jednym z najbardziej poszukiwanych artystów na rynku o wyjątkowo niskiej stopie niesprzedanych obiektów (18%).  Zajmuje 14 miejsce w tymczasowym globalnym rankingu artystów w rocznym obrocie aukcji na 2018 r., z sumą nieco ponad 100 milionów dolarów. Na 7 miejscu znajduje się rzeźba pt. Baiser, moyen modèle dit Taille de la Porte autorstwa Auguste Rodina. Dzieło to zostało sprzedane w londyńskim Christie’s za około 16 milionów 700 tys. dolarów. Jest to czwarty najlepszy wynik w historii aukcyjnej Rodina.

il. góra: Constantin Brancusi, La jeune fille sophistiquée (Portret de Nancy Cunard), 1928; źr: nytimes.com

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.