szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Nowy świat. Twórczość Anastazji Markowicz

04.01.2019

Cykle, Gościnnie u nas

Anastazja Markowicz to artystka, która już ugruntowała sobie pozycję na polskim rynku sztuki. Jej twórczość wypełniają surrealistyczne obrazy, a inspirują baśnie i mity, magia oraz dzieła m.in. Gustava Klimta czy nawet Jacka Malczewskiego.

Malarka urodziła się na Ukrainie, w rodzinie artystów. W 1990 roku rozpoczęła naukę w Szkole Plastycznej w Czerniowcach, które ukończyła z wyróżnieniem. W latach 2009 – 2012 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Obecnie artystka mieszka i tworzy w Polsce.

Obrazy Anastazji Markowicz utrzymane są w konwencji surrealizmu i realizmu magicznego z elementami fantastyki, baśni, magii i mitów. Ponadto w jej dziełach występują inspiracje literackie, jak sama mówi artysta: od dzieciństwa mnie z bratem otaczały stosy różnych książek naszych rodziców, rozmowy o rzeczach niezwykłych i fantastycznych, o świecie i o wszechświecie, o miejscu człowieka i o tym kim on naprawdę jest. To wszystko krok po kroku, rok za rokiem otwierało przede mną bramy do magicznego świata, do świata legend, mitów, gdzie na ziemi żyli ludzie mądrzy i szczęśliwi o niezwykłej wewnętrznej ich sile. Ich Serca mocno biły, wraz z ich czystą Duszą, a ich słów nie rozwiewał wiatr gdyż były one szlachetne. Przyroda ich tylko otaczała, bo z szacunkiem się do niej odnosili tak jak i do samych siebie. Nie było strachu w ich umyśle, ale odwaga połączona z dobrocią.

Anastazja Markowicz, Sen o wolność, 100x100 cm; źr. TouchOfArt - rynekisztuka.pl

Anastazja Markowicz, Sen o wolność, 100×100 cm; źr. TouchOfArt

Artystka podchodząc do pracy zadaje sobie pytania: kim naprawdę jest człowiek, gdzie jest jego miejsce we wszechświecie? A odpowiedzi szuka poprzez swoją twórczość. W jej obrazach odczuwa się fascynację autorki światem i wszechświatem oraz naturą, ponadto ich wzajemną wibracją, generującą nieziemską energię. To świat, w którym fikcja miesza się ze znaną nam rzeczywistością.

Wysokie umiejętności plastyczne Markowicz najwyraźniej widać w tym, że porusza się ona w dwóch różnych technikach. Część prac jest wykonana farbami olejnymi na płótnie. Są to obrazy wykorzystujące bardzo szeroką paletę barw i i precyzyjny detal, którym buduje ornamentalne środowisko. Inne obrazy powstały w technice własnej, wyłącznie z użyciem czerni i bieli. Tytuły obrazów ukierunkowują nas i wprowadzają w określony świat filozoficzny. Do jej najbardziej znanych dzieł należą Narodziny duszy, Oblicze pragnienia, Sen o wolności, Terra, Tajemniczość czy Księżniczka Inków.

Warto zaznaczyć, że użyte w obrazach Anastazji Markowicz metafory nie są nachalne. Dla przykładu przyjrzyjmy się obrazowi Sen o wolności. Ukazuje on sylwetkę nagiej kobiety, która wydaje się być we śnie. Otulona skrzydłami motyla, delikatnie unosi się nad powierzchnię wody, co już wskazuje na tytułową wolność. Przede wszystkim jednak najbardziej wymownym znakiem jest spokój na twarzy bohaterki obrazu, z niemal niewidocznie zarysowanym uśmiechem. Tego typu detale na obrazach artystki są świadectwem jej kompetencji w budowaniu metafor i spójnej wizji wyrażania pojęć abstrakcyjnych.

Anastazja Markowicz, Rysunek III, 30x23 cm; źr. TouchOfArt

Anastazja Markowicz, Rysunek III, 30×23 cm; źr. TouchOfArt

Z monochromatycznej twórczości artystki powstała praca zatytułowana Rysunek III. W niej to Markowicz ukazała na czarnym tle biały portret, natomiast nie jest to zwyczajne przedstawienie. Od połowy twarzy w górę występuje pewnego rodzaju abstrakcja liniowa, lekko geometryczna. Głowa jest jakby symbolem wszechświata, wśród której doszukać się można napisu: Świat powtarza się od nowa NOVIUM. Prawa strona obrazu jest cała zbudowana z białych kresek oraz kropek, które nadają charakter delikatnie ozdobny. Na portrecie zatytułowanym Przenikanie 2 również dominują białe kreski oraz wzory, natomiast tutaj mają one wymiar bardziej techniczny, co możne przynosić skojarzenia nawet z elektroniką, linie stają się kablami elektrycznymi. Dzieło Nieznajomy zbudowane jest tak samo z prostych kresek oraz białych plam na czarnym tle, natomiast tutaj linia staje się płynna, bardzo artystyczna. Została zaburzona anatomia twarzy, gdzie lewe oko jest usytuowane bardzo wysoko. Ten artystyczny zabieg kojarzy się z przedstawieniami kubistów, w tym portrety stworzone przez samego Pabla Picasso, który również celowo burzył anatomiczny układ twarzy.

Anastazja Markowicz posiada niezwykły talent oraz wszechstronność malarską. Pewnie dzięki temu jej dzieła cieszą się coraz większą renomą i popularnością. Jej obrazy pojawiają się na wielu wystawach indywidualnych jak np. w częstochowskiej Konduktorowni czy w Ambasadzie Ukrainy w Polsce, a także w wydarzeniach zbiorowych, tym w Narodowym Muzeum we Lwowie, Bukareszcie, czy Kijowie, gdzie została zaproszona przez Ministerstwa Kultury Ukrainy. W 2007 roku pod patronatem Prezydenta Ukrainy została wyróżniona spośród kilkuset artystów z Ukrainy do prestiżowego katalogu “Świat Lewkasu”.

Swoje umiejętności Anastazja Markowicz wykorzystuje do realizacji surrealistycznego programu, który oparty jest o marzenia senne, a wyrażony jest językiem iście poetyckim. Jej obrazy ucieleśniają naszą tęsknotę za duchowym światem, zatraconym gdzieś w trakcie rozwoju cywilizacji. Wyrażony jest w nich zatem również bunt i chęć odnowy, zwróceniu się ponownie ku naturze i spokojowi symbolizowanemu przez wszechświat.

Artykuł przygotowany przez TouchOfArt.eu. Obrazy dostępne w ofercie galerii. 

il. góra: Anastazja Markowicz, Królowa Nocy (fragment); źr. TouchOfArt

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.