szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Narcyz” Tintoretta nowym nabytkiem Muzeum Narodowego we Wrocławiu

10.01.2019

Aktualności, Polska: wydarzenia

Od 9 stycznia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można podziwiać prawdziwą perłę – obraz „Narcyz” słynnego włoskiego malarza Jacopo Tintoretto.

Dzieło sztuki zostało zakupione przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w 2017 roku od prywatnego kolekcjonera i przez prawie rok poddawane było konserwacji. Teraz widzowie zobaczą je w specjalnych ramach wykonanych na zamówienie muzeum według dawnych wzorów weneckich.

Wrocław, jako trzecie miasto w Polsce, może słynąć z posiadania dzieła włoskiego mistrza w swoich zbiorach. Muzeum Narodowe w Warszawie posiada Portret Weneckiego Admirała tego autora, natomiast Muzeum Narodowe w Poznaniu przez jakiś czas mogło pochwalić się depozytem od prywatnej kolekcjonerki – Barbary Piaseckiej-Johnson. Po jej śmierci w 2013 roku obraz wylicytowano na aukcji Christie’s za ponad milion funtów na rzecz anonimowego nabywcy.

9 stycznia o 12:00 we wrocławskim Muzeum Narodowym odbył się briefing wraz z prezentacją dzieła, w którym udział wzieli  dyrektor Muzeum Piotr Oszczanowski, kurator Galerii Sztuki XVI-XIX w. Ewa Houszka, konserwatorka dzieła Karolina Furykiewicz oraz dawni właściciele.

Specjaliści muzealni twierdzą, że Narcyz to dzieło powstałe w warsztacie Tintoretta  z ingerencją mistrza w najistotniejszych partiach obrazu. Od niego wyszła sama koncepcji dzieła, a także układ kompozycyjny. Jak wykazał rentgenogram (czytelny rysunek pierwotny) figura Narcyza została przesunięta ze strony lewej ku prawej o ok. 40 cm, co potwierdzałoby bezpośrednią interwencję kompozycyjną samego mistrza, nie zaś jego warsztatowych współpracowników – wyjaśnia Ewa Houszka, kurator Galerii Sztuki XVI-XIX w. Rękę malarza widać również w przedstawieniu bohatera obrazu oraz w chatakterystycznych skrótach perspektywicznych.

Jacopo Tintoretto (a właściwie Jacopo Robusti lub Jacopo Comin, ponieważ przydomek Tintoretto znaczący tyle co „farbiarczyk”, swoje źródło miał w profesji jego ojca), urodził się w 1518 roku w Wenecji i już przez całe życie pozostał związany z tym miastem. Włoski geniusz malarstwa i rysunku tworzył w okresie manieryzmu, stając się jednym z głównych przedstawicieli szkoły weneckiej XVI wieku. Kształcił się w kręgu Bonifacia Veronesego, Parisa Bordona, czy Andrea Schiavone. Inspirowali go Tycjan, Michał Anioł i Parmigianino. Oscylował głównie wokół motywów biblijnych, żywotów świętych, mitologii, historii oraz licznych portretów. Często tworzył obrazy na zlecenie weneckich bractw religijnych i instytucji kościelnych. Był płodnym artystą, tworzył swoje dzieła w dosyć szybkim tempie, co nadało jego pracom pewne specyficzne znamię nonszalancji. Posiadał swój bardzo charakterystyczny styl pełen dynamiki i ekspresji. Zmarł w 1594 roku podczas epidemii dżumy. Jego najbardziej znane obrazy to m.in. Cud świętego Marka (1548), Lato (1555), Ukrzyżowanie (1556), Powstanie Drogi Mlecznej (1575), czy Susanna and the Elders (1555).

PS

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.