szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Otwarcie nowego Muzeum The Shed w Nowym Jorku

11.01.2019

Aktualności, Magazyn, Świat: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

The Shed będzie pierwszym w Nowym Jorku centrum sztuki typu multi-arts – zaprojektowanym do zlecania, produkcji i prezentacji wszystkich rodzajów sztuk wizualnych, scenicznych i kultury popularnej. Miejsce to będzie łączyć czołowych artystów międzynarodowych, pracujących w każdej dziedzinie sztuki z wiodącymi umysłami w humanistyce i naukach ścisłych.

Otwarcie muzeum The Shed na Manhattanie w Nowym Yorku planowane jest na wiosnę tego roku. Na tą okazję przygotowano inauguracyjny program open call. 52 artystów i kolektywów, otrzymało propozycję stworzenia nowych dzieł sztuki specjalnie na to wydarzenie. W ten sposób instytucja będzie wspierać lokalnych artystów. Prezentacja artystów biorących udział w Open Call potrwa do 2020 roku.

Innym planowanym wydarzeniem nowego muzeum będzie m.in. Reich Richter Pärt czyli dwa występy na żywo opracowane przez malarza Gerharda Richtera oraz kompozytorów Steve’a Reicha i Arvo Pärta. Odniosą się w nich do zmysłowego języka sztuki wizualnej i muzyki. Ponadto planowana jest seria koncertów na temat muzycznej historii Stanów Zjednoczonych zorganizowana przez reżysera Steve’a McQueena.

Muzeum The Shed zostało zaprojektowane przez Diller Scofidio + Renfro. Budynek jest dość niezwykły, gdyż posiada skorupę, która przesuwa się do przodu i do tyłu. Ta teleskopowa, zewnętrzna powłoka może być umieszczona na znajdującym się obok placu o powierzchni 20,000 metrów kwadratowych, co doprowadzi do stworzenia mniejszych hal. Potrzeba około pięciu minut, aby powłoka przeniosła się z gniazda na budynku bazowym do pełnego rozłożenia na placu i odwrotnie. W budynku bazowym znajdują się dwie ekspansywne galerie o łącznej powierzchni 25 000 metrów kwadratowych; 500-miejscowy teatr z czarnymi skrzyniami, który można podzielić na jeszcze bardziej intymne przestrzenie. Powstanie także kreatywne laboratorium, które zostanie udostępnione bezpłatnie początkującym artystom lokalnym. Koszt budowy wyniósł 550 milionów dolarów.

Diller Scofidio + Renfro to interdyscyplinarne studio projektowe integrujące architekturę, sztuki wizualne i sztuki widowiskowe. Założycielem jest małżeństwo Elizabeth Diller (urodzona w Łodzi) i Ricardo Scofidio. Firma wykonała znaczące projekty architektoniczne, takie jak: Lincoln Center dla the Performing Arts i High Line w Nowym Jorku oraz The Broad Museum w Los Angeles.

zd. góra: Muzeum The Shed, 2019; źr. theshed.org
KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.