szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Rekord za obraz Józefa Brandta na szczytny cel

15.01.2019

Aktualności, Polska: aukcje

W niedzielę, 13 stycznia w Desa Unicum odbyła się Aukcja Charytatywna Kolekcji mBanku dla WOŚP. Wylicytowane zostały 44 obiekty, w tym obrazy Edwarda Dwurnika, Józefa Brandta, Jerzego Kossaka czy Piotra Turka.

Tego wyjątkowego wieczoru padła rekordowa kwota, a mianowicie półtora miliona złotych za obraz Józefa Brandta pt. Jarmark w Białce na Podolu. Dzieło to zostało wykonane w 1886 roku w technice olejnej na płótnie. Artysta przedstawił scenę rodzajową, ale poprzez stylizowane stroje portretowanych jest to ujęcie historyczne.

Historyk sztuki Mariusz Klarecki widzi w jednym z portretowanych mężczyzn rysy twarzy Józefa Brandta. Być może artysta odniósł się w pracy do swojej kolekcjonerskiej pasji, na co mają wskazywać wystawione na jarmarku rzeczy sprzedawcy. Wiemy z biografii artysty, że swoją pracownię przemienił w muzeum: znajdowały się w niej broń, egzotyczne stroje i draperie, akcesoria konne, naczynia. To zainteresowanie uczyniło z pracowni Brandta miejsce pokazowe, salon, który odwiedzali Monachijczycy oraz liczni goście. Licytowany obraz można było zobaczyć od czerwca do września 2018 roku na wielkiej wystawie tego artysty w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Ponadto na aukcji znalazły się dwie prace polskiego malarza i grafika Edwarda Dwurnika, które zostały wykonane w technice akwareli na papierze. Jest to W-wa Falenica z 1992 roku, która została sprzedana za 24 tys złotych oraz Wiedeń idealne miasto z 1995 roku, wylicytowany za 22 tys złotych. Dzieło Szarża szwoleżerów w Samosierze z 1945 roku Jerzego Kossaka, które zostało wykonane w technice olejnej na tekturze osiągnęło wartość 20 tys złotych.

Aukcja Charytatywna Kolekcji mBanku dla WOŚP uzyskała obrót 1 690 800 złotych.

il.góra: Józef Brandt,  Jarmark w Białce na Podolu, 1886; źr. Desa.pl

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.