szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rzeźby Augusta Zamoyskiego trafią do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

18.01.2019

Aktualności, Magazyn, Polska: wydarzenia

W ambasadzie RP w Paryżu, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Narodowe w Warszawie podpisało umowę na zakup 89 rzeźb Augusta Zamoyskiego.

Kolekcja składa się z rzeźb pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Zamoyskiego, w tym Zmartwychwstanie, które artysta zaprojektował na swój nagrobek. Po transporcie do Polski dzieła będą poddane renowacji, a następnie zostaną udostępnione na licznych ekspozycjach. Pierwszą okazją do zobaczenia obiektów będzie wystawa pt. August Zamoyski – myśleć w kamieniu w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza, której otwarcie zaplanowane jest na 16 maja.

Zgodnie z decyzją ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, rzeźby te staną się częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i będą eksponowane w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.

August Zamoyski urodził się 1893 roku. W swoim rodzinnym mieście – Jabłoniu uczył się podstaw rzeźbiarskich. W Berlinie uczęszczał na kurs rysunku malarza Lovisa Corintha. Po wojnie pracował jako kamieniarz i snycerz oraz chodził na kursy rysunkowe aktu w szkole Lewin-Funke. Następnie przebywał w Monachium, gdzie nawiązał kontakt z poznańską grupą ekspresjonistyczną Bunt. Po powrocie do kraju, z Leonem Chwistkiem, Tytusem Czyżewskim i Stanisławem Ignacym Witkiewiczem współtworzył grupę Ekspresjonistów Polskich, później znana jako grupa Formistów. W 1929 roku był głównym organizatorem wystawy sztuki polskiej w Paryżu. Następnie mieszkał w Brazylii, gdzie założył i prowadził szkoły rzeźby w Rio de Janeiro i São Paulo.

il.góra: August Zamoyski, Lying nude, 1932; Museu de Arte de Sao Paulo

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017