szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzięki pracy Banksy’ego powstanie nowe centrum sztuki w Walii

23.01.2019

Aktualności, Ciekawostki

Tuż przed świętami pisaliśmy o słodko-gorzkim dziele Banksy’ego znajdującym się na dwóch ścianach garażu w Port Talbot. Praca znalazła już nowego właściciela, który planuje w tym mieście otwarcie centrum sztuki.

Season’s greetings zostało kupione za nieujawnioną sześciocyfrową sumę przez Johna Brandlera – właściciela galerii z Essex. Sprzedawca muralu, Ian Lewis – hutnik, który jest właścicielem garażu, gazecie The Sun oznajmił, że miał propozycje wyższych cen, natomiast sprzedał pracę osobie, która chciała ją pozostawić w Port Talbot.

Myślę, że miasto się w nim zakochało, myślę, że wszyscy go uwielbiają i szkoda byłoby przenieść dzieło z tego obszaru. Było wiele ofert, wiele opcji tego, co ludzie chcieli z tym zrobić. Byli kolekcjonerzy sztuki, handlarze… – mówił Ian. Szacuje się, że 20 tys osób odwiedziło garaż od momentu pojawienia się muralu. Aby chronić dzieło sztuki miasto zapewniło całodobową ochronę.

Nabywca dzieła ma pomysł na wybudowanie w Port Talbot miejskiego centrum sztuki. Odwiedziłem Port Talbot w zeszły piątek i odbyłem rozmowy z lokalną radą i przedstawicielem walijskiego rządu. Spojrzeliśmy na kilka miejsc w centrum miasta lub w jego pobliżu, aby zdecydować, gdzie najlepiej będzie ustawić nowe centrum sztuki. 

il. góra: Banksy, Season’s Greetings, 2018; źr. lifegate.com

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.